image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

KOLOS 2013

KOLOS (KOLOnický Seminár) je tradičné podujatie organizované Vihorlatskou hvezdárňou v Humennom vždy v závere roka, tohto roku 5. – 7. 12. 2013 . V názve je však akosi ukrytý aj v súčasnosti (ešte stále) najväčší ďalekohľad na Slovensku (VNT) a teda aj výsledky, ktoré sú získané na astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle. Vzhľadom na zameranie je však správnejšie označenie medzinárodná konferencia a tentokrát bol spoluusporiadateľom aj náš SZA, SAS pri SAV, PF UPJŠ v KošiciachNF Teleskop.

Už pri príchode na parkovisko s množstvom áut sa dalo tušiť, že sa tu bude diať niečo mimoriadne (a médiá to neodignorovali). Pod malou odsuvnou strechou bol uvedený do prevádzky nový ďalekohľad PF UPJŠ, pásku slávnostne prestrihol prodekan doc. M. Jaščur. Bolo radosť sledovať doc. Š. Parimuchu ako s úsmevom predstavoval tento skutočne skvostný prístroj. Mohutná robotická nemecká ekvatoreálna montáž nesie 20´´ (508 mm) ďalekohľad (f/6,8) systému Dall-Kirkham s kvalitnou CCD kamerou MI G4-16000 (4096 x 4096 px, zorné pole 36 x 36´). Pozorovací program bude zameraný na UBVRI fotometriu, pribudne aj spektroskop eShel (Shelyak Instruments). Je príjemné sa na takýto prístroj pozrieť, dotknúť sa ho no a samozrejme s ním pozorovať.

V úvode konferencie riaditeľ hvezdárne dr. I. Kudzej hovoril o osudoch ľudí i ďalekohľadov. Tak ako ľudia, aj niektoré ďalekohľady dostávajú svoje mená. Keď začal Igor emotívne hovoriť o našom priateľovi a kolegovi dr. Jozefovi Žižňovskom už som tušil k čomu to smeruje, začalo mi byť príjemne... Ďalekohľad bol pomenovaný „Žiga“, teda tak ako sme ho všetci volali. Keď zaznelo pomenovanie Žiga, akosi spontánne sme začali tlieskať, veď takto tu bude Žiga s nami.

Žiga bol aj členom našej Sekcie ochrany pred svetelným znečistením a tento ďalekohľad nám bude pripomínať jeho aktivity v Parku tmavej oblohy Poloniny (PTOP), kde tak rád chodieval.

V príhovoroch vystúpil prof. Feher (riaditeľ Ústavu fyzikálnych vied UPJŠ), doc. Svoreň (zástupca riaditeľa AsÚ SAV) a primátor Sniny Ing. Milovčík. Primátor s úsmevom spomenul, že má doma odloženú škatuľku s „pravou tmou z Polonín“, ktorú od nás dostal pri vyhlásení. Ja som mu neskôr žartom v rozhovore udelil aj titul „primátor hlavného mesta Parku tmavej oblohy Poloniny“. Mesto Snina sa stalo podporovateľom PTOP pri jeho vzniku.

Konferencia bola rozdelená do 4 tematických blokov (výsledky z pozorovaní na Kolonickom sedle, výskum premenných hviezd, astrofyzika, astroturistika a vzdelávanie), zúčastnilo sa jej 39 astronómov zo Slovenska, Poľska, Ukrajiny a Maďarska. Podrobnú správu P. Dubovského, aj so stručným popisom jednotlivých príspevkov, si môžete prečítať tu.

Sobotňajšie dopoludnie bolo venované aj aktivitám súvisiacim s ochranou nočného životného prostredia. Úspešne končí projekt Bieszczady Niebo i Gwiazdy, v rámci ktorého vydali turistickú mapu Parku tmavej oblohy Poloniny a Parku Gwiezdnego Nieba "Bieszczady". Nuž, ostáva už len pripojiť územia na Ukrajine a jeden z našich cieľov – vytvorenie veľkého Parku tmavej oblohy Východné Karpaty bude na svete. Našli sme aj spojenca - geografa (doc. Kalynych z Užhorodskej národnej univerzity). Prekvapením bola informácia T. Hegedüsa (Baja Astronomical Observatory) o príprave vyhlásenia ďalšieho chráneného územia. Illanc tak bude už tretím parkom tmavej oblohy u našich južných susedov. No a úplnou novinou bolo prijatie ich zákona o „svetelnom znečistení“.

KOLOS bol aj vhodnou príležitosťou na stretnutie Sekcie ochrany pred svetelným znečistením, s P. Begenim sme mali pracovné rokovanie na Správe NP Poloniny, kde pripravujú ďalší projekt v našich Poloninách. Po Žigovi sme našli aj ďalšiu kontaktnú osobu našej sekcie na AsÚ v osobe M. Vaňka.

Počasie počas KOLOSu bolo typicky zimné, mrazivé, s bohatou nádielkou snehu. Keďže jasná obloha absentovala, tak ani skalných pozorovateľov snáď nemrzelo, že slávnostný večer v príjemnom prostredí hotela Armales v Stakčíne trávili kuloárnymi diskusiami, gratuláciami, plánovaním, či len tak posedením s priateľmi.

Dovidenia na KOLOSe 2014.

P. Rapavý

Ďalšie informácie:

Tlačová správa UPJŠ

Článok o otvorení ďalekohľadu

Program KOLOSu

 

508 mm nový ďalekohľad "Žiga" (Planewave CDK20, montáž Paramount ME) 

 

Pod touto malou odsuvnou strechou je astronomická pýcha PF UPJŠ

 

V planetáriu

 

doc. J. Svoreň, zástupca riaditeľa AsÚ SAV

 

Pred ochodom ešte narýchlo spoločné foto (foto Š. Gojdič)

 

st petersburg russia vacationmelanettкак продвигают сайты
Joomla templates by a4joomla