image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Zomrel dr. Josip Kleczek

V nedeľu ráno 5. 1. 2014 odišiel na svoju poslednú cestu vo veku nedožitých 91 rokov doc. RNDr. Josip Kleczek, DrSc..

Snáď niet astronóma (a nielen u nás), ktorý by toto meno nepoznal, veď vychoval niekoľko generácií astronómov. Šťastní sú tí, ktorí ho mali možnosť spoznať osobne.

Zanechal po sebe úctyhodné dielo nielen v oblasti vedy či popularizácie.

Tento mimoriadne skromný a charizmatický človek vedel obohatiť pri každom stretnutí. To naše, žiaľ, posledné bolo koncom novembra 2013. Aj keď sme sa videli po mnohých rokoch, stále to bol ten pokojný, ukľudňujúci hlas a usmievavé oči. Spomínali sme aj s pani Helenou (je ako rozprávková babička) na spoločné stretnutia, či už tu v Ondřejove alebo u nás na Slovensku. Jožka, ako ho priatelia volali, bol stále aktívny, mal rozpísanú ďalšiu knihu...

Len tak žartom povedal, že „psát o Slunci, galaxiích či černých dírach to je snadné, to není jako psát pro děti třeba o pejskovi a kočičce“.

Naše ďalšie stretnutie na jar sa teda už neuskutoční, Jožka sa vybral na tú najdlhšiu cestu. Keď sme túto smutnú správu oznámili priateľke Janke do Bratislavy (chodievala ako študentka do Ondřejova, pomáhala so slovníkmi), poplakala si a napísala, že už sa tam niekde hore rozpráva Koperníkom a Keplerom.

Doc. RNDr. Josip Kleczek, DrSc. sa narodil 22. 2 1923 (Kráľovstvo Srbov, Chorvátov a Slovincov – neskoršia Juhoslávia) a ešte ako chlapec sa presťahoval do matkinej rodnej obce Štěpánov nad Svratkou. Po absolvovaní gymnázia v Tišnove (spomienka aj na gymnaziálne roky) pokračoval v štúdiu matematiky, fyziky a astronómie na Prírodovedeckej fakulte UK v Prahe. Išiel teda už od detských čias za svojim cieľom, uchvátilo ho čaro vesmíru a osud spečatilo pozorovanie prstencov Saturna s A. Mrkosom.

Od roku 1949 pracoval na Astronomickom ústave AV ČR v Ondřejove, venoval sa predovšetkým slnečnej fyzike (protuberancie, erupcie) a vzťahom Slnko-Zem, publikoval desiatky pôvodných vedeckých prác. Jeho záber bol však bol omnoho širší, je jedným z priekopníkov využitia slnečnej energie a mnohí iste spomínajú na Bezovecké helioenergetické semináre.

Prednášal nielen na svojej Alma mater, ale aj na univerzitách všetkých kontinentov. Zastával významné funkcie, no ostal vždy skromný. Bol prezidentom 46. komisie pre výučbu astronómie pri Medzinárodnej astronomickej únii a od roku 1966 celých 20 rokov viedol Medzinárodnú školu pre mladých astronómov pri UNESCO, zameranú zvlášť na rozvojové krajiny. Je zakladajúcim (neskoršie čestným) členom redakčnej rady prestížneho časopisu Solar Physics, ktorý vychádza od roku 1967.

Ako autor odborných monografií, encyklopédií, slovníkov a populárno-vedeckých publikácií (zoznam v databáze Národnej knižnice ČR) zúročil nielen svoje vedomosti, nevšedné jazykové znalosti ale aj dar popularizovať a zaujať čitateľa.

Medzi jeho medzinárodne najuznávanejšie diela patrí šesťjazyčný astronomický slovník ešte z roku 1961 (Astronomical dictionary in six languages) a neskôr (1990 – 1994) aj jeho rozšírená štvorzväzková verzia Space Sciences Dictionary, ktorú spracoval spoločne s manželkou Helenou.

Za svoje literárne dielo získal (ako jediný laureát dvakrát) cenu Littera astronomica (2002, 2011) a Nušlovu cenu (2003) ako najvyššie ocenenie ČAS, ktorej je čestným členom. Na jeho počesť bol pomenovaný asteroid (2781) Kleczek.

Širšia verejnosť ho však pozná z množstva prednášok či rozhlasových relácií, kde vedel vždy zaujať a na poličke astronómov iste nechýba Velká encyklopedie vesmíru (2002) či najnovšia, aj multimediálna kniha Toulky vesmírem (2013).

Odišla osobnosť, jeden z našich najvýznamnejších astronómov, vynikajúci popularizátor, ktorý vedel mimoriadnym spôsobom sprostredkovať aj laikom tajomstvá vesmíru v tých najširších súvislostiach.

 

Posledná rozlúčka bola 9. januára na Olšanských hřbitovech v Prahe, smútočný príhovor mal J. Grygar a obrad zakončila Jožková milovaná hudba, ktorú mal tak rád a bola skvelým doplnkom jeho prednášok Potulky astronoma po jihoamerických hvězdárnach.

Počasie bolo pochmúrne.

Jožkovo milované Slniečko sa ukázalo až neskoršie popoludní, akoby sa aj ono chcelo s ním takto symbolicky rozlúčiť. Pre rodinu a priateľov pripravil syn Pavel na chalupe pekné spomienkové obrazové pásmo z otcovho života.

 

 

Ďalšie informácie

Moje setkání s astronomií

Článok k 90. výročiu narodenia

Vzpomínka na Josipa Kleczka

Josip Kleczek – wikipédia aj so zoznamom kníh

Littera astronomica 2002 – za celoživotné dielo a predovšetkým za Veľkú encyklopédiu vesmíru

Littera astronomica 2011 – za mimoriadnu knihu Život se Sluncem a ve vesmíru

Smútočné oznámenie

Tlač. správa k 90. výročiu narodenia

Relácie na TV Noe Hlubinami vesmíru s Josipem Kleczkem

rok 2008

rok 2010_1 – O životě ve vesmíru 1. díl

rok 2010_2 – O životě ve vesmíru 2. díl

Dr. Kleczek ako mladý vedecký pracovník

Dr. Kleczek ako mladý vedecký pracovník

 

 

 

 

 

 

 

dab denag 1000 1200пародонтоз признакицветотип зима цвета в макияже
Joomla templates by a4joomla