image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Blue Eye 600 - unikátne robotické observatórium

7. októbra 2014 bolo v areáli Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejove slávnostne uvedené do prevádzky unikátne robotické observatórium Blue Eye 600. Robotické ďalekohľady sú v súčasnosti už vo svete pomerne bežné, no robotické observatórium je niečo nové.

Blue Eye 600 je výsledkom spolupráce firmy ProjectSoftAstronomického ústavu UK za podpory Technologické agentury ČR. Od projektu až po konečnú inštaláciu uplynulo len 18 mesiacov a náklady na tento prototyp boli 18 miliónov korún. Keďže sa však jedná o prototyp, ďalšie prístroje už budú cenovo výhodnejšie.

Blue Eye 600 má optický systém Ritchey-Chrétien s priemerom primárneho zrkadla 600 mm a svetelnosťou 1:5. Ďalekohľad je umiestnený na mimoriadne rýchlej altazimutálnej montáži, ktorá umožňuje pohyb rýchlosťou až 90º za sekundu! Tieto parametre ho teda predurčujú aj na pozorovanie gama zábleskov alebo dokonca aj bolidov. Termín observatórium (nie robotický ďalekohľad) je v tomto prípade správny. Celé zariadenie je umiestnené v špeciálnej odklopnej kupole, pri inštalácii nie sú potrebné náročné stavebné úpravy, ktoré zvyšujú náklady pri výstavbe observatória. Blue Eye je teda možné rozobrať a v priebehu niekoľkých dní inštalovať na inom mieste... Ďalekohľad je diaľkovo ovládaný, môže pracovať úplne samostatne pomocou vopred pripraveného pozorovacieho programu a vzhľadom na svoje parametre je unikátny nielen v európskom meradle, patrí k svetovej špičke. Niečo podobné vo svete neexistuje. Samozrejmosťou sú meteorologické čidlá, no pre (nielen) pozorovateľa je k dispozícii aj aktuálna meteorologická situácia.

Firma ProjectSoft v budúcom roku oslávi 25. výročie svojho založenia a má už za sebou niekoľko významných úspechov. Prvým bola robotizácia 2 m Perkovho ďalekohľadu v Ondřejove, dodnes robotizovali štyri z piatich „dvojmetrov“ firmy Carl Zeiss Jena. S ich inováciami sa však stretneme napríklad aj v Čile (ESO - robotizácia 1,54 m dánskeho ďalekohľadu na La Silla) alebo na Kanárskych ostrovoch (ESA - robotizácia 1 m ďalekohľadu OGS na Tenerife, ktorý sa špecializuje na laserové satelitné komunikácie). Šéfkonštruktérom Blue Eye a majiteľom firmy je Zdeněk Bardon, ktorého amatérska astronomická obec pozná ako skvelého astrofotografa. S niekoľkými nadšencami založil v roku 2005 fotosúťaž ČAM. Začínal hvezdárčiť ďalekohľadom z papierových trubiek, dnes má doma dve malé observatóriá, z ktorých jedno je diaľkovo ovládané.

Ďalekohľadu teda prajeme veľa jasných nocí, členovia nášho združenia sa s týmto unikátnym prístrojom zoznámia aj osobne pri exkurzii v Ondřejove už 12. októbra.

P. Rapavý

 

Ďalšie odkazy (medializácia)

Ondřejovská hvězdárna má nový robotický dalekohled

Rozhovor so Zd. Bardonom Český rozhlas (v 17. minúte)

Unikátní robotický dalekohled Česká televize, rozhovor s M. Brožom z AsÚ MFF UK

Nová robotická observatoř (stránky AsÚ AV ČR)

Blue Eye je umiestnený  na „radarovej lúke“ v Ondřejove

Pásku prestrihli Z. Bardon (ProjectSoft), prof. V. Karas (riaditeľ AsÚ AV ČR) a prof. V. Baumruk (prodekan MFF UK)

Observatórium kľúčom symbolicky otvoril dánsky astronóm prof. J. Andersen, bývalý generálny sekretár International Astronomical Union (IAU)

Z. Bardon, vedúci konštruktér Blue Eye, predstavuje ich najnovší prístroj

Na slávnostnej recepcii P. Suchan moderuje a Zd. Bardon sa šťastne usmieva

sms.ruмеждународные перевозки автотранспортомprodvijenie zyz
Joomla templates by a4joomla