image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Astropark zase krajší

 Astropark hvezdárne v Rimavskej Sobote je jedinečným miestom vzdelávania, environmentálnych aktivít, oddychu i relaxu. Na jeho rozvoji a skrášľovaní sa podieľajú aj členovia Slovenského zväzu astronómov (SZA), veď práve tu je už vyše 20 rokov sídlo Rady SZA.

Z pôvodne pustého, rozsiahleho pozemku sa postupne stalo malé arborétum s množstvo okrasných drevín a viacerými vzdelávacími i hravými prvkami. Takmer všetko sa však robilo len z nášho nadšenia, grantov či podpory priateľov.

Už pred mnohými rokmi sme urobili nad ohniskom z veľkej vyradenej paraboly striešku, ktorá niektorým pripomínala UFO a tak sme ho začali aj volať. Lavičky však už značne nahlodal zub času... Vymeniť za nové a ešte aj pohodlnejšie s operadlom? Áno, to je nápad! Hmm, no dobre, veď to zvládneme aj sami, sme predsa šikovní. Jediným problémom však boli financie na materiál.

V polovici januára nás navštívil Ing. Mgr. Marian Kotleba, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja. Náš Astropark sa mu páčil, pozrel si (aj bez ďalekohľadu) Merkúr či spestrenie nočnej oblohy pomerne jasnou kométou  Lovejoy (C/2014 Q2). Neskoršie sme ho teda skúsili požiadať o podporu, vyplnili formulár, poslali a čakali. Nuž a dočkali sme sa :-).

S realizáciou sme začali síce hneď po schválení podpory, no ako sa ukázalo, zohnať kvalitné suché rezivo nie je až také jednoduché. Pokiaľ sme ho dostali, urobili sme striešku a kovové časti pripravili aj na montáž operadiel. Posedenie je teraz príjemné, kultúrne a hlavne máme zase na niekoľko rokov problém vyriešený. Ohnisko má nový šat, je kryté a ešte viac pripomínajúce UFO či snáď husitský železný klobúk. Už si pri ňom posedíte, či opečiete slaninku, aj keď bude pršať. Astropark má teda zase ďalšiu malú záhradnú architektúru, ktorá návštevníkom spríjemní pobyt nielen pod hviezdnou oblohou, ale poteší ich aj spev množstva vtákov, ktorým sa u nás tiež páči.

Ďakujeme.

 

Strieška bude z OSB dosiek

Ak keď je to pripevnené len provizórne, je predsa už čas na úsmev, veď všetko pokračuje dobre

 Spevňovanie a úprava konštrukcie

Strecha a konštrukcia sú hotové, už len pracovať s doskami

 A pre pohodlie budú aj opierky...

Nové posedenie je pripravené prijať prvých návštevníkov.

 

payperprofits опыткупить набор кистей для макияжачоботи 2016
Joomla templates by a4joomla