image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

ZO ŽIVOTA MO: Európske solárne dni na Gymnáziu v Detve

Miestna organízácia SZA v Detve v spolupráci s Gymnáziom v Detve usporiadali v utorok 16. mája podujatie s názvom Európske solárne dni 2017. Detvianski gymnazisti spolu s astronomickým krúžkom každý rok v máji pravidelne organizujú deň venovaný Slnku a slnenčnej energii určený širokej verejnosti a hlavne žiakom detvianskych základných škôl. Tento rok sa zapojili aj členovia MO SZA v Detve.


Program bol rozdelený na niekoľko častí. Jednou z nich bola aj  prednáška Mgr. Františka Strýčka o Slnku a slnečnej energii pre ôsmakov z detvianskych ZŠ. Keďže záujem bol veľký, časť návštevníkov si zatiaľ mohla pozrieť dokumentárny film "Before the flood" o globálnom otepľovaní a jeho ekologických dopadoch.
Ďalší záujemcovia sa na školskom dvore zoznamovali s exponátmi funkčných solárnych zariadení, ktoré vytvorili študenti druhého a tretieho ročníka gymnázia, slnečným kolektorom na ohrev vody a rôznymi variantami solárnych pecí. Kolektor zohrieval cirkulujúcu vodu v akváriu a v solárnych peciach sa študenti pokúšali uvariť vajíčko, pukance alebo len zohriať vodu na čaj.

Pán Vladimír Bahýl priniesol so sebou svoj ďalekohľad, 100 mm Cassegrain s filtrom na priame pozorovanie slnečnej fotosféry. Jeho názorný model žiakom ukázal aká veľká je vlastne slnečná sústava. Okrem toho prezentoval aj zariadenie na priame meranie tepelných tokov s Peltierovými článkami.

Slnko sme pozorovali aj v krúžkovom Dobsone a na ďalšom malom refraktore sme demonštrovali bezpečné pozorovanie Slnka metódou projekcie.
Na záver prebehla súťaž, kde žiaci ukázali čo si zapamätali z prednášky. Tí najlepší si so sebou odniesli malé darčeky. Slnko sa tento deň našťastie nenechalo zahanbiť, svietilo celé doobedie a tak odmenou študentov bol okrem iného aj čaj uvarený v solárnej peci, ktorú sami zostrojili.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

воспалились десныpayperprofits com отзывыФильчаков Александр Васильевич
Joomla templates by a4joomla