image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Živý prenos z observatória La Silla

Observatórium La Silla v Čile je jedno z najvýznamnejších astronomických observatórií na svete. Je vo výške 2400 m n. m. v južnej časti púšte Atacama, kde sú pozorovacie podmienky mimoriadne kvalitné. Na Slovensku je však len niekoľko astronómov, ktorí na observatóriu boli.

 

Vďaka internetu tam však budú mať možnosť byť všetci, ktorí prídu 13. marca (utorok) o 19. hodine do hvezdárne v Rimavskej Sobote. Náš člen, kolega a astrofotograf Zdenek Bardon nám v živom prenose ukáže observatórium a podrobne nás zoznámi s Dánskym ďalekohľadom. Súvis so SZA či Slovenskom je však aj v tom, že na tomto ďalekohľade pozorujú aj astronómovia z Ondřejova (dr. Petr Pravec, dr. Peter Kušnirák), vďaka ktorým sú pomenované aj tri asteroidy súvisiace s Rimavskou Sobotou...

Všetkých záujemcov srdečne pozývame!

Z. Bardon je astrofotograf, no a aj keď o sebe tvrdí že „je jen prostý fotograf teček“, jeho fotografie boli publikované v prestížnych periodikách a internetových stránkach. Len pred niekoľkými dňami napríklad aj na serveri MSN (Microsoft) v článku Spectacular photos from space nájdeme jeho štyri fotografie.

P. Rapavý

 

Joomla templates by a4joomla