image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Cena Jindřicha Zemana Junior 2017

Je 24. marec 2018, prvá jarná sobota. Do pražského planetária prichádzajú účastníci tradičného Velkého setkání složek České astronomické společnosti (ČAS). Okrem bohatého programu tu býva udeľovaná aj Cena Jindřicha Zemana za astrofotografii, jedna z prestížnych cien ČAS.

 

Držiteľov tejto ceny volí každoročne porota Česká astrofotografie měsíce (ČAM) a schvaľuje Výkonný výbor ČAS. V snahe podporiť mladých astrofotografov bola za rok 2017 prvýkrát udelená aj Cena Jindřicha Zemana Junior. Cenu si v slávnostnej atmosfére prevzal mladý, len 13-ročný, Matúš Motlo z Plevníka-Drienové. Do súťaže v roku 2017 zaslal niekoľko kvalitných, precízne spracovaných fotografií u ktorých by snáď nik ani nepredpokladal, že sú „z dielne“ takého mladého fotografa. Ocenená bola jeho snímka Povrch Ganymeda – dosiahnuteľný amatérmi.

Diplom a plaketu mu odovzdal predseda ČAS prof. RNDr. Petr Heinzel, DrSc. (Astronomický ústav AV ČR) a porotca ČAM Ing. Marcel Bělík (riaditeľ Hvězdárny v Úpici), autor invenčných textov k víťazným fotografiám. Matúšovi blahoželáme, prajeme mu ešte veľa krásnych chvíľ s astronómiou a astrofotografiou. Naše poďakovanie však patrí aj jeho rodičom, ktorí spolu s Matúšom v Prahe boli a umožnili mu tak si cenu osobne.

Matúš nám napísal:

V prvom rade by som chcel vyjadriť moju vďaku organizácii ČAS a porotcom ČAM za krásne ocenenie a za veľa prekvapení na stretnutí v planetáriu. Zaujala ma veľmi vysoká kvalita všetkých prednášok, a zároveň aj pozvanie na večeru, kde som mal možnosť porozprávať sa s ďalšími nadšencami, ale aj profesionálmi. Musím povedať, že aj napriek zamračenej oblohe a mrholeniu bol víkend v Prahe bol viac než výborný.“

Viac informácií o ocenených aj s fotografiami sa dočítate v najnovšom čísle Kozmosu 2/2018.

P. Rapavý

 

Matúš s plaketou a diplomom, ktorý podpísali čestný predseda ČAS dr. Grygar, predseda ČAM J. Bardon a predseda ČAS prof. Heinzel

 

Plaketa

 

Povrch Ganymeda – dosiahnuteľný amatérmi

14. 4. 2017, ~22 SEČ, Celestron C9.25 XLT na montáži HEQ-5 Pro GoTo, kamera Zwo ASI224MC. Spracovanie v programoch AutoStakkert!2, Registax 6 a PS CC. Ganymedes bol z dôvodu veľkého rozdielu jasností spracovaný samostatne.

Joomla templates by a4joomla