image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

ZO ŽIVOTA MO: Solárne dni 2018 na Gymnáziu v Detve

Je už tradíciou, že študenti Gymnázia v Detve organizujú každý rok pre žiakov podpolianskych základných škôl i širokú verejnosť podujatie s názvom Európske solárne dni. Už druhým rokom pomáhajú s organizovaním podujatia aj členovia Miestnej organizácie Slovenského zväzu astronómov v Detve. Termín padol tentoraz na 11. mája 2018.

Program bol rozdelený na niekoľko častí. Jednou z nich bola aj prednáška Mgr. Františka Strýčka o Slnku a slnečnej energii pre žiakov detvianskych ZŠ. Po prednáške sa uskutočnila súťaž, kde žiaci ukázali čo si zapamätali z prednášky. Tí najlepší si odniesli aj malé darčeky. Na školskom dvore sa mohli zoznámiť s exponátmi funkčných solárnych zariadení, ktoré vytvorili študenti gymnázia, slnečným kolektorom na ohrev vody a solárnou pecou.
Kolektor zohrieval cirkulujúcu vodu v akváriu a v solárnej peci sa študenti pokúšali zohriať vodu na čaj. Okrem toho si žiaci mohli na rôznych solárnych hračkách vyskúšať aj priamu premenu slnečnej energie na elektrickú a pozrieť si aj rozklad slnečného svetla na farebné spektrum pomocou hranola.

Slnko sme pozorovali v Dobsone 150/1200 ktorý využíva aj astronomický krúžok na gymnáziu. Na ďalšom malom refraktore sme už tradične demonštrovali bezpečné pozorovanie Slnka metódou projekcie. Tentokrát sa nám slniečko ukázalo v plnej kráse a dokonca sme na jeho povrchu pozoravali aj jednu menšiu škvrnu. Na záver sa objavili aj oblaky, ale celé doobedie bolo slnečno a tak tento ročník Solárnych dní dopadol k spokojnosti všetkých zúčastnených.

 

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla