image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Alfa Centauri od nášho člena aj na stránke NASA

V polovici marca bol jeden z našich členov, Zdenek Bardon (MO Rimavská Sobota), na observatóriu La Silla, odkiaľ nám sprostredkoval cez Skype priamy prenos. Samozrejme, keďže je vášnivým astrofotografom, využil mimoriadne kvalitné pozorovacie podmienky na zachytenie krás južnej oblohy.

Nuž a keďže z Čile je na Veľkonočný ostrov zo Santiaga len necelých 4000 km Zdenek si, spolu s manželkou Ivkou, nenechal ujsť pohľad na legendárne sochy moai. Potešilo ma, keď mi prišiel obrázok  (pozri nižšie) s textom „hrdý člen SZA i s průkazkou“ a v pozadí moai na Rapa Nui.

Po Zdenkovom návrate sme sa s ďalšími priateľmi kochali fotografiami a na jednej z nich hľadali Proximu Centauri, ktorá má len 11 mag. Prekvapilo nás, ako je ďaleko od α Centauri (Rigil Centaurus, Rigil Kent, alebo Toliman)... Tu však príbeh ani zďaleka nekončí, skôr len začína...

3. – 7. júna sa konalo v Denveri (Colorado) 232. výročné stretnutie Americkej astronomickej spoločnosti (AAS – American Astronomical Society), kde chceli prezentovať Zdenkovu fotografiu.  E-mailom ho oslovila Nancy RA. Wolk a požiadala o súhlas.

Väčšie prekvapenie však nastalo, keď sa fotografia objavila na oficiálnej stránke NASA o čom nechajme ďalej rozprávať autora.

Pokaždé když přijedu na observatoř ESO na La Silla v Chile, prostě nemůžu odolat pokušení dostat další vesmírné úlovky úchvatné jižní oblohy na čip fotoaparátu. Bylo tomu tak i v roce 2017, kdy jsem mezi mnoha snímky vyfotografoval i část souhvězdí Kentaura. A věnoval jsem tomu více než hodinu snímání. Proč? Protože jsem chtěl mít tuto část oblohy v archivu spolu s hvězdičkou Proxima Centauri jako našeho nejbližšího “souseda”. Výsledný snímek obsahuje jen “hromadu teček” a není tam v podstatě "nic zajímavého”. Ovšem netušil jsem, že mimo jiné snímám i nejbližší planetární systém v okolí Alpha Centauri, který již několik let zkoumá americká rentgenová družice Chandra, kterou provozuje NASA. 

Od té doby uběhl více než rok, a o to větší překvapení až šok byl e-mail z Harvardu s žádostí o svolení s publikováním mého snímku Kentaura. Nechápal jsem, na co tak “bezvýznamný” snímek amatérského astronoma potřebují. V další stručné odpovědi bylo pouze uvedeno, že snímek bude pravděpodobně prezentován na vědeckém zasedání Americké Astronomické Společnosti v Denveru. Už to samo sebou je velká pocta, ale to jsem neušil, co bude skutečně následovat.

Za několik dnů ve středu 6. června večer se mi téměř zastavilo srdce, když jsem nevěřícně zíral na hlavní stránku NASA satelitu Chandra. Totiž Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) můj snímek použil do svého vědeckého článku a animace objevu jako hlavní průvodní fotografii popisující výsledky zkoumání obyvatelnosti našeho nejbližšího planetárního systému v okolí hvězdy Alpha Centauri.

Cítím velkou hrdost nad tím, že NASA si sama vybrala z tisíců snímků právě tu moji. To je vynikající zpráva nejen pro mě, ale i pro zemi ve které žiji a organizace ČAS a SZA, jichž jsem členem.

Článek byl publikován v mnoha zemích a v mnoha prestižních médiích po celém světě, takže pokud existuje astronomický Bůh, tak tentokrát pohladil moji duši nevýslovnou radostí. Díky!

Za pozretie stojí aj krátke video Prehliadka alfa Centauri alebo niekoľko fotografií na oficiálnej stránke firmy Affinity (ekvivalent Photoshopu).

P. Rapavý

 

"Hrdý člen  SZA i s průkazkou", foto: Ivana Bardonová

Časť Centaura a Južný kríž

Joomla templates by a4joomla