image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

ZO ŽIVOTA MO - Žiar nad Hronom

S podporou Slovenského zväzu astronómov pripravilo CVČ Kremnica v priebehu tohto leta pre členov astronomického krúžku poznávací zájazd do astronomických Tatier a do observatória na Lomnickom štíte.

 

Výjazd členov astronomického krúžku v Kremnici

 

S podporou Slovenského zväzu astronómov pripravilo CVČ Kremnica v priebehu tohto leta pre členov astronomického krúžku poznávací zájazd do astronomických Tatier a do observatória na Lomnickom štíte.

Detí sa nakoniec na cestu vychystalo 8. Jednou z najnáročnejších úloh zabezpečenia sa stala rezervácia cestovných lístkov na lanovku tak, aby bola v súlade s príchodom vlaku do Tatranskej Lomnice. Podarilo a tak sme vyrazili na cestu.
Po príchode na prestupnú stanicu na Skalnatom Plese nás privítala hmla a tak sme čas využili na prehliadku budovy Astronomického ústavu SAV. Po nej sa objavila aj prvá lastovička v podobe diery v hmle a my sme uvideli Lomnický štít. Bola to chvíľa, ale potešila. Pri stúpaní lanovkou k štítu priletela druhá lastovička a my sme videli mraky, slnko, končiare. Odvážnym predsa šťastie praje.

Nadšenie detí bolo obrovské. Vrcholovú časť sme celú preskúmali, stavali sme trpaslíkov a fotili zaujímavé úkazy. Fascinujúce bolo sledovanie hmly ako sa prevaľuje z doliny do doliny. Ukazovali sme si Kriváň, Belianske Tatry a aj Nízke Tatry s Kráľovou hoľou. Aj barman sa nechal uniesť deťmi a poukazoval im rastliny, ktoré sú vzácne a kvitnú v týchto výškach. Mimochodom na druhý deň na Lomnickom štíte napadlo 10 centimetrov snehu.

Čas ubehol strašne rýchlo a my sme lanovku klesali do hmly. Deti sa vybláznili v Svištej krajinke a hurá na obed do teplej reštaurácie. Nejaké suveníry a ešte nás čakala návšteva Popradu aj keď len obchodného domu.

Nadarmo sa nevraví, že Slovák by mal vyliezť na Kriváň. Ale aj Lomnický štít má svoje čaro. V deťoch zostal obrovský zážitok a už plánujú ďalší výlet.

Milan Miškóci

 

 

 

Joomla templates by a4joomla