image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

ZO ŽIVOTA MO - Nitra

Počas septembra 2018 zorganizovali členovia MO SZA Nitra výpravu za poznaním s astronomickou tématikou.

 

Výprava za poznaním členov MO Nitra


Počas septembra 2018 zorganizovali členovia MO SZA Nitra výpravu za poznaním s astronomickou tématikou.
Prvý večer Park tmavej oblohy Veľká Fatra s ubytovaním v hoteli Kráľova studňa začal adrenalínovou cestou do hotela (autá stonajú ešte teraz), pokračoval skvelou večerou a zavŕšil sa pozorovaním nočnej oblohy a okolitej prírody (s hundraním na pomerne výrazný opar a sčasti zatiahnutú oblohu sme už prestali).

Na pozorovanie sme použili rôznu privezenú techniku – od triédrov 8x30 a 10x50, cez triédre s optickou stabilizáciou a nočným videním, binary Celestron 20x80 a Somet Binar 25x100 až po refraktor 75/1800.
Ďalší deň sme využili na presun do Vysokých Tatier – s rôznymi atraktívnymi zastávkami až do penziónu v Starej Lesnej a kvalitne sa pripravili na tretí a posledný deň našej výpravy, na prehliadku observatórií na Lomnickom štíte a Skalnatom Plese s odborným výkladom.

Vďaka ochote a ústretovosti zástupcu riaditeľa AÚ SAV v Starej Lesnej Mgr. Petra Gömöryho, PhD., vedúceho observatória na Lomnickom štíte RNDr. Jána Rybáka, CSc., pracovníkov observatórií Mgr. Pavla Schwartza, PhD. a Gabriela Červáka sme dostali obsiahly a hodnotný výklad o práci a pozorovacích programoch obidvoch observatórií, podrobne nám bola predstavená pozorovacia technika a dosiahnuté výsledky. Napriek tomu, že vrchol Lomnického štítu bol zahalený v hmle a oblakoch, videli sme veľa – toho, za čím sme tam hore išli.

Zrealizovaniu tejto akcie výrazne pomohli aj finančné prostriedky, pridelené Radou SZA v rámci dotačného programu Podpora činnosti v roku 2018, za čo sme vďační.

Ing. Roman Švihorík

 

 

 

Joomla templates by a4joomla