image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Astronomický kalendár ZEISS 2019

Firmu Zeiss väčšine záujemcom o astronómiu asi predstavovať nie je potrebné, veď na mnohých hvezdárňach dodnes dobre slúžia viaceré ďalekohľady, medzi ktorými dominujú pravdepodobne populárne „kudéčka“ (Coudé refraktor 150/2250). V decembri si pripomenieme už 130. výročie úmrtia jej zakladateľa Carla Zeissa, ktorý túto pôvodne malú filmu založil v Jene.

 

Dnes táto firma, okrem iného, vyrába aj špičkovú fotografickú techniku, ktorá je synonymom kvality a dokonalosti. Jedným z tých, ktorí ju majú možnosť využívať tieto objektívy je aj náš člen, astrofotograf  Zdeněk Bardon.

Oficiálny kalendár firmy Zeiss na rok 2019 je práve z jeho fotografií. Astronomické fotografie nadchnú nielen svojou krásou, no predovšetkým mimoriadne kvalitnou tlačou. Jedinou chybičkou krásy však je, že kalendár je nepredajný. Astronómom bol kalendáre oficiálne predstavený koncom minulého týždňa v Úpickej hvezdárni a „vzdialene“ aj v Rimavskej Sobote.

Mňa, samozrejme okrem kalendára, však potešil text na stránkách LENSPIRE (ZEISS), kde sa Zdeňek hrdo hlási aj k Slovenskému zväzu astronómov... Pekný, invenčne napísaný, článok o krste kalendára napísal M. Bělík.

 PR

 

Krst kalendára na Hvězdárně v Úpici 10. 11. 2018 (foto R. Kotrba)

 

Prehliadka kompletnej sady objektívov Zeiss na prednáške v kongresovom centre ALDIS  (foto P. Soukeník)

 

"Hviezdna" torta pre lektora od huncútsky sa usmievajúceho M. Bělíka (foto P. Soukeník)

 

Kalendár bude krášliť hvezdáreň v Rimavskej Sobote (foto D. Rapavá)

 

Joomla templates by a4joomla