image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Storočia astronómie v Prešove

Slovenská ústredná hvezdáreň v rámci edície „Pramene“ vydala pozoruhodnú publikáciu Storočia astronómie v Prešove. Načasovanie tohto vydania nie je náhodné, nakoľko v Prešove bola 28. októbra 1948 otvorená prvá ľudová hvezdáreň na Slovensku a tak si pripomína okrúhle výročie svojho založenia.

 

Na knihe pracovala jej zostavovateľka Renáta Kolivošková so spolupracovníkmi autorov vyše dvoch rokov. Nuž a nebolo to vôbec jednoduché. Astronómia v Prešove má svoje korene už od 15. storočia, keď tu pôsobil hvezdár Ján z Prešova (Johannes de Eperies) a v roku 1662 je už na rytine mesta aj verejná hvezdáreň (Observatorium). Prešov bol centrom vzdelanosti v Uhorsku, pôsobilo tu množstvo významných osobností. Kniha však zaujme nielen staršími dejinami, je inšpirujúca aj pre súčasníkov, pre ktorých zakladatelia hvezdárne (Dr. A. Duchoň, prof. I. Szeghy) môžu byť vzorom. Čitateľ tu nájde príbeh hurbanovskej šesťdesiatky, ktorá putovala z vtedajšej Starej Ďale do Prešova, na Skalnaté Pleso a slúži aj dnes na observatóriu FMFI v Modre.

Čitateľ v knihe nájde mnohé, doteraz nepublikované, informácie aj o slovenskej astronómii či Slovenskej astronomickej spoločnosti v Bratislave založenej už z roku 1935. Dozviete sa napríklad, že práve z tejto hvezdárne bolo prvé vysielanie časového signálu pre celé Slovensko, že s Prešovom súvisia aj meteority Lenatrov a Kňahyňa, alebo aj to, že hvezdárňou prechádza 49. rovnobežka.  Od roku 1968 pri hvezdárni pôsobí Klub mladých astronómov (KMA), z ktorého vzišlo množstvo osobností nielen astronómie, ktorí robia dobré meno svojej materskej hvezdárni. KMA bol mimoriadnym fenoménom a spomienky naň iste zaujmú aj súčasníkov.

Na vydaní publikácie sa podieľala aj Komunitná nadácia Veľký Šariš ( Mgr. Lenzová, bývalá dlhoročná riaditeľka hvezdárne, súčasná správkyňa nadácie) a náš Slovenský zväz astronómov.

Niekoľko základných informácií:

  • formát C5, tvrdá laminovaná väzba
  • plnofarebná, 230 strán, príhovor J. Grygara
  • zostavovateľka R. Kolivošková
  • zodp. redaktor E. Koči
  • editori Š. Gajdoš a P. Rapavý
  • ISBN 978-80-85221-97-8

Publikáciu si je možné Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove za 6 €.

Miestne organizácie SZA a vážni záujemcovia o históriu ju dostanú poštou.

PR

 

 

Kniha je bohato ilustrovaná, tu je niekoľko ukážok:

Rytina Prešova z roku 1662, kde je medzi verejnými budovami pod číslom 9 Observatorium

 

Súkromná Duchoňova hvezdáreň z roku 1932 (foto r. 2013)

 

Kresba vodárenskej veže na Táborisku, kde bola otvorená prvá ľudová Hvezdáreň na Slovensku

 

2. celoslovenský astronomický seminár (1955) pred budovou historického kolégia. Medzi účastníkmi nájdeme mnoho nestorov našej astronómie (K. Bézay, A. Duchoň, J. Volko-Starohorský, I. Szeghy, F. Dojčák, E. Csere. F. Longauer, S. T. Pápay, J. Očenáš, A. Abrahám a ďalší).

 

P. Begeni, jeden z odchovancov hvezdárne, v kráteri Kňahyňa, ktorý leží taktiež na 49. rovnobežke ako hvezdáreň. A zaujímavostí na tejto rovnobežke je omnoho viac...

Na vybudovaní moderného planetária mala zásluhu Š. Lenzová, bolo otvorené 4. 10. 1984. Obrázok je z roku 2016, dnes je už však v novom šate a čaká na svojich návštevníkov.

 

Joomla templates by a4joomla