image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Kolofota 2019

Kolofota je tradičné stretnutie záujemcov nielen astrofotografiu a pozorovacie techniky ale aj o ochranu nočného životného prostredia. Tradičným miestom bývalo Astronomické observatórium na Kolonickom sedle, kde sú nielen vhodné pozorovacie podmienky. Hlavným organizátorom je Vihorlatská hvezdáreň v Humennom v spolupráci so SZA, SAS pri SAV, prípadne aj ďalšími organizáciami a termín je po jarnej rovnodennosti a v okolí novu.

 

Tohto roku sme sa však stretli vo hvezdárni Roztoky (28. – 31. marca 2019), nakoľko organizátorom bolo Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku v rámci projektu „Vesmír na dlani 2017“, realizovanom v programe Interreg V-A Poľsko – Slovensko.

Obloha bola, zvlášť počas prvej noci mimoriadne kvalitná (21,56 mag/arcsec2), Roztoky patria určite medzi jedny z najlepších pozorovacích miest na Slovensku. Aj keď program bol náročný, predsa len ostal čas aj na priateľské stretnutia, výmenu skúseností, plánovanie či kuloárne diskusie. Niektorí sa po dlhšom čase stretli s našimi kolegami z Poľska alebo aj našimi členmi z MO SZA Roztoky.

Podrobnejšie informácie o Kolofote 2019, snáď najlepšej z tých, na ktorých som sa zúčastnil, sú v článku P. Mikloša.

Ďakujeme organizátorom, bolo to skvelé!

 

Úsmevy sú snáď tým najlepším dôkazom príjemnej atmosféry

 

Večer bolo možné pozorovať dokonca aj zodiakálne svetlo, a tak hneď keď prišiel z Poľska P. Ďuriš (Pavúk), urobil niektorým aj spoločnú fotografiu

 

Zaujala aj netradičná fyzikálna fotografia D. Rapavej

 

G. Sęk pri príprave pozorovania Slnka CCD kamerou

 

Hmlovina Srdce (IC 1805), jeden z mnohých úlovkov M. Harmana

 

Joomla templates by a4joomla