image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Planétka pre pravnučku

Asteroid 1998 ER9 bol objavený 15. 3. 1998 P. Kolénym a L. Kornošom na observatóriu v Modre a pomenovaný na počesť nášho najznámejšieho rozprávkara (39880) Dobšinský.

 

Dobšinského pravnučka, prof. Mária Jurányiová, žije v Novom Sade (Srbsko) a 27. apríla 2019 navštívila Drienčany a Rimavskú Sobotu. Pri tomto milom stretnutí sme jej odovzdali oficiálne osvedčenie o pomenovaní asteroidu. Pani profesorka nás prekvapila dobrou, ľubozvučnou slovenčinou a len ťažko skrývala dojatie...

Prof. Mária Jurányiová, DrSc. (*1940) prednášala fyzikálnu chémiu na Prírodovedecko-matematickej fakulte Univerzity v Novom Sade. Vyrastala v rodinnom prostredí, v ktorom rodičia pestovali ducha národnej svojbytnosti, venovali sa národnobuditeľskej činnosti a zachovávaniu národnostnej identity. Jej otec Ľudovít bol evanjelický farár a národný buditeľ, matka (rod. Dobšinská) bola učiteľka. Starí matka Adela (rod. Medvecká) bola najstaršou sestrou spisovateľky Terézie Vansovej a manželkou spisovateľa Jána Čajaka a neskôr Pavla Dobšinského. Viac o prof. Jurányiovej je v tomto článku.

Pozdrav M. Jurányiovej účastníkom spomienkového stretnutia pri príležitosti 190. výročia narodenia P. E. Dobšinského (Drienčany 21. 3. 2018)

Odovzdávame úctu a pozdrav všetkým, ktorí si úprimne vážia, a nielen slovami, ale skutočne svojím osobným príkladom svedčia, zachovávajú a prenášajú ďalším generáciám najkrajšie mravné odkazy a poučenia pochádzajúce znárodnej múdrosti z ďalekej minulosti ako najdôležitejšie ľudské hodnoty. V duchu a v myšlienkach sme s Vami v Drienčanoch a spolu s Vami vyslovujeme vďaku Pavlovi Emanuelovi Dobšinskému za jeho šľachetnú prácu venovanú svojmu národu. Za víťazstvo dobrého nad zlým, na slávu a chválu Pána Boha.“

 

 Osvedčenie o pomenovaní asteroidu

 

Spoločná fotografia pri soche P. Dobšinského v Rimavskej Sobote

 

Prof. Jurányiová s vnukom, MUDr. P. Dragijským (autor myšlienky Alej dejateľov) a Mgr. M. Synakom

Joomla templates by a4joomla