image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Európske solárne dni 2019 v Rimavskej Sobote

Európske solárne dni (ESD) na Slovensku organizuje Slovenská agentúra pre obnoviteľné zdroje, n. o. (Slovak Renewable Energy Agency – SK REA) už od roku 2010 a SZA je jedným z partnerov.

 

Tohto roku sa ESD oficiálne konali od 29.  4. do 17. 5. 2019. V Rimavskej Sobote sa však problematike slnečnej energie venujeme aj mimo tohto oficiálneho termínu. Počasie je niekedy nevyspytateľné a keďže na demonštrácie v Astroparku je potrebná jasná obloha, záujemci boli ešte v prvej polovici júna. Tento rok bol však aj pre nás niečím výnimočný a začalo to už vlani počas skvelej akcie Hurá prázdniny, ktorú organizuje občianske združenie Naša Sobota. Na tomto, už piatom ročníku za zúčastnili tisícky návštevníkov a rimavskosobotskí hvezdári tam boli, samozrejme tiež. Milým prekvapením pre nás bola finančná podpora, ktorá umožnila zase niečo v našom Astroparku vylepšiť a zatraktívniť. Pribudli stoličky, lavičky, informačná tabuľa „histórie“ astroparku, fontánka, no hlavne veľká autodráha, ktorá, samozrejme funguje na slnečnú energiu. Kolega R. Kovács, ako bývalý modelár, sa skutočne pohral a tak počas tohtoročných solárnych dní boli pretekárske autíčka asi tou najlepšou atrakciou a to nie len pre tých najmenších.

Solárne dni zaujali aj médiá, reportáž odvysielala TV Rimava, Markíza aj JOJ. Niektorí obyvatelia Rimavskej Soboty a okolia ani netušili, čo všetko v Astroparku máme a tak sa na základe reportáži prišli pozrieť.

Solárne dni sa stali už súčasťou ponuky návštevníkom hvezdárne a program je prispôsobený návštevníkom, od škôlkarov až po stredoškolákov či dospelých. Pedagógov na celoslovenskom seminári najviac zaujala solárna sušička, ktorú sme vlani zhotovili s podporou Nadácie Orange. Jedinou chybičkou krásy bola tohto roku veľmi nízka aktivita Slnka, ktoré bolo takmer bez škvŕn,  je v minime svojej činnosti.

P. Rapavý

 

Hurá prázdniny boli pre nás náročné nielen pre množstvo záujemcov ale aj únavné horúce počasie

 

Hurá prázdniny – s hrami nám prišiel pomôcť aj kolega J. Gerboš z Banskej Bystrice

 

Stredoškoláci to brali vážne, tí už po prednáške toho vedeli o Slnku a využití zelenej energie pomerne dosť

 

Vjazd do tunela ako na Veľkej cene  F – 1 Monte Carlo

 

Najväčšou radosťou a odmenou pre nás je úsmev detí

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla