image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Slovenka roka 2020 – hlasujte

Týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS a Slovenským národným divadlom už po dvanástykrát vyhlasujú anketu SLOVENKA ROKA 2020 (Dámy výnimočné a úspešné vo svojom povolaní), nad ktorou prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Pre astronomickú obec je zvlášť potešujúce, že v kategórii Médiá a komunikácia bola nominovaná aj naša kolegyňa Mgr. Mária Gallová.

M. Gallová je zakladajúcou členkou SZA (predtým SZAA) v roku 1970 a dlhoročnou členkou Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV. Pracovala vo hvezdárni v Banskej Bystrici, je jednou z iniciátorov vzniku Medzinárodného filmového festivalu „Astrofilm“. súťaží „Vesmír je náš svet“ a „Zem je len jedna“ ako aj viacerých odborných konferencií. Jej srdcovou záležitosťou je odkaz M. R. Štefánika, je podpredsedníčkou Spoločnosti M. R. Štefánika a šéfredaktorkou časopisu BRADLO. Napísala o Štefánikovi dve knihy Posol hviezdnych diaľav 1. a 2. a množstvo článkov. Je predsedníčkou Revíznej komisie SAS pri SAV a v roku 2019 sa stala aj laureátkou Csereho ceny SAS pri SAV za populárno-vedeckú činnosť.

Marike blahoželáme k nominácii na toto prestížne ocenenie a vyzývame všetkých našich členov o jej podporu v hlasovaní (elektronicky alebo cez SMS v tvare „SR 7“ na číslo 7504). Ďakujeme.

 

M. Gallová si preberá Csereho cenu za rok 2019.

 

Joomla templates by a4joomla