image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Objavili Poloniny

Bolo to ešte niekedy na jar keď sa ma spýtala priateľka zo Správy NP Poloniny či môže dať môj mobil milej osôbke, ktorá plánuje netradičnú akciu v Poloninách a chcela by tam mať aj hvezdárov. Súhlasil som a tak zakrátko ma už kontaktoval milý hlas Evky z OZ Take naše. Slovo dalo slovo, rozbehla sa čulá komunikácia a stanovil aj vhodný termín pre pozorovanie (21. – 23. augusta), keď bol Mesiac vo vhodnej fáze.

Cestovať boli ochotní do Polonín aj kolegovia Peter a Robo a tak sa už stačilo len pripravovať a deň pred odchodom sa snažiť všetko nejako dostať do auta. Nebolo toho málo a tak nakoniec Peter z Košíc musel ísť vlastným...

Privítanie v Runine bolo skvelé, ľudia už tradične srdeční, nuž a ubytovanie sme mali hneď vedľa krčmy u Mira, takže na lúku za obcou sme to mali neďaleko. Počasie prialo a tak sme boli v jednom kole. Ešte popoludní sme pod prístreškom s panoramatickou mapou vybalili postery a na stoly, ktoré starosta operatívne doniesol aj množstvo materiálov, nuž a samozrejme aj ďalekohľady. Slnko bolo síce bez škvŕn, protuberancie len malilinké, no Venuša potešila. Všetko prebiehalo príjemne, bolo dostatok času na otázky či dlhšie diskusie. To sme však ešte netušili, čo bude večer, keď to na lúke začalo poriadne „hustnúť“, prichádzali desiatky záujemcov a ani tri ďalekohľady akosi nestíhali. Skončili sme až neskoro v noci, no s dobrým pocitom a plánmi čo a ako vylepšiť na ďalšom nočnom pozorovaní. Pod prístreškom pred krčmou sedel mládenec, ktorý tam bol aj v noci a vraj má ďalekohľad... Navrhol som kolegom, aby sme mu začali hovoriť „pán kolega“ a snáď bude ochotný večer aj vypomôcť. Aj keď s obavami súhlasil, a prišli aj ďalší, ktorí vraj majú 20 cm Dobsona. Paráda, už nás bude viac, vydýchli sme si.

Denný, dopoludňajší aj popoludňajší program, bol zase pohodový, s obavami sme však čakali na večer. Aj keď nasledujúcu noc bolo ľudí ešte viac, boli sme spokojnejší, všetko išlo ako po drôtiku. Zvečera bol krásny Mesiac a po jeho západe skvelá tmavá obloha s Mliečnou cestou od obzoru po obzor. Defiloval Jupiter, Saturn aj Mars ale aj malé kotúčiky Uránu a Neptúna. Nuž a objekty nočnej oblohy boli priam neskutočné! Nuž a keď spoza obzoru vychádzali Plejády, tajil sa pri pohľade „delákom“ dych aj nám. Dcéra Simona prišla odo mňa požičať laserové ukazovátko a som len počúval, ako ukazuje súhvezdia – bolo mi srdci príjemne. Pre nás bola snáď jediným negatívom vysoká vlhkosť vzduchu a tak sa na lúke ležať nedalo. To by sme veru „obslúžili“ ešte viac ľudí, no aj tak sme sa stretávali s pochvalami, cez deň nás zdravili, mávali nám... A malým bonusom pre nás je aj to, že teraz už ľudia vedia viac o svetelnom znečistení, lebo videli čo urobia pri pozorovaní aj parkovačky či smerovky.

Organizátorkám patrí pochvala, no naše mimoriadne poďakovanie za starostlivosť patrí predovšetkým starostovi Mariánovi, krčmárovi Mirovi aj milej tele Kamile z maličkého turistického informačného centra (TIC). Všetok materiál, ktorý sme nerozdali sme nechali v TIC v Runine aj v Zboji a niečo cestou späť odniesli aj na Sninské rybníky. Boli to únavné, no zároveň mimoriadne krásne dni pod skvelou oblohou a so srdečnými ľuďmi.

Ďakujeme.

P. Rapavý

 

Pod prístreškom boli banery o Parku tmavej oblohy Poloniny, SZA aj svetelnom znečistení

 

Denné pozorovanie Slnka a Venuše (foto S. Rapavá)

 

Veľa turistov bolo pri "našom" Symbolickom cintoríne svetelného znečistenia a meteoroide Kňahyňa v Zboji

 

A čo napísali, či odporúčali ako spätnú reakciu, organizátorkám Objavte Poloniny návštevníci, čo ich zaujalo?

Tu je len niekoľko z nich:

 • Zaujal nás Park tmavej oblohy, prales a dobrí ľudia. Ľudia chodia do Polonín kvôli jedinečnej oblohe.
 • Kto zraz zažil Poloniny, vždy sa tam bude vracať.
 • Len obrovské ďakujem za trpezlivosť a prístup pri tom návale ľudí pri pozorovaní hviezd.
 • Ďakujeme lesníkovi za skvelú túru pralesom a hvezdárom za ochotu diskutovať o zákonoch vesmíru.
 • Zaujímavý výklad, pre nás laikov zrozumiteľný, veľmi touto cestou ďakujeme. Do budúcnosti by sme odporúčali tento zážitok – aktivitu začať na úvod prednáškou a s mikrofónom.
 • Páni astronómovia, cítili sme sa s vami výborne a prídeme aj na budúci rok, tak verím, že sa stretneme ;-).
 • Pozorovanie hviezd bol úžasný zážitok, ďakujem a gratulujem tvorcom projektu.
 • Pre všetkých pánov zo sledovania nočnej oblohy, bolo to super, aj páni boli skvelí, len do budúceho eventu by sa hodilo ešte viac ďalekohľadov, lebo boli to obrovské rady a človek si to tak nevychutnal.
 • Oceňujem vašu iniciatívu a aj spoluprácu so starostom, ktorý vypol aj pouličné osvetlenie v Runine.
 • Stretli sme sa s príjemnými ľuďmi, pozdravujeme všetkých J
 • Bola by som rada keby sa zážitky organizovali častejšie, napr. raz za ročné obdobie.
 • Nočné pozorovanie by bolo určite príjemnejšie ak by bol vyšší počet ďalekohľadov, napr. 8. Určite by bol super aj výklad, ktorý by bol prednášaný počas celého pozorovania všetkým zúčastneným naraz.
 • Super bolo sledovanie hviezd a návšteva pralesa, vhodné aj pre deti.
 • Najsilnejšou črtou celej akcie je to, čo už v Poloninách existuje prirodzene – nádherná prívetivosť, ochota pomáhať a zdieľať ľudskosť J. To je najväčší zdroj, na ktorom táto akcia stojí. Dobre ste to zrobili J.
 • Poloniny sú pekné a ľudia v nich naozaj milí. Bol prvý ročník, ktorý dopadol na počudovanie naozaj fajn. Verím, že hneď ten nasledujúci bude na svetovej úrovni.
 • Poloniny sú láska na celý život.

V pralese Stužica po výdatnom daždi

 

 

Joomla templates by a4joomla