image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Medzinárodná noc pozorovania Mesiaca - 26. 9. 2020

Raz do roka nastáva čas, kedy astronómovia, pozorovatelia a astronomický nadšenci po celom svete spájajú sily a zameriavajú svoj pohľad na nášho najbližšieho vesmírneho suseda. V rámci Medzinárodnej noci pozorovania Mesiaca, ktorá tento rok pripadne na 26. septembra, využívajú možnosť bližšie oboznámiť verejnosť s výskumom Mesiaca a pozvať ju k svojim ďalekohľadom. V neposlednom rade je to aj príležitosť pripomenúť si osobnosti spojené s pozorovaním Mesiaca alebo tie, po ktorých sú pomenované útvary na jeho povrchu.   

Medzinárodná noc pozorovania Mesiaca sa koná každoročne v septembri alebo októbri, keď je Mesiac v blízkosti prvej štvrte a kedy ponúka vynikajúce možnosti pozorovania pozdĺž terminátora, pričom tiene zvýrazňujú jeho kráterovú krajinu.

Program Medzinárodnej noci pozorovania Mesiaca zastrešuje divízia prieskumu Slnečnej sústavy v Goddardovom vesmírnom letovom centre pri NASA a všetko podstatné o kampani nájdete na stránkach InOMN. Zapojiť sa dá registráciou vlastného podujatia či eventu, prostredníctvom sociálnych sietí alebo len jednoducho ju spomenúť v rámci výkladu pre verejnosť pri pozorovaní Mesiaca.

Súčasťou oficiálnych stránok InOMN je aj interaktívna mapa pristátí človekom vyrobených automatických sond alebo samotného človeka na povrchu Mesiaca a mnoho iných zaujímavých odkazov.

Možno takou malou inšpiráciou môže byť aj odkaz na video, ktoré síce s kampaňou InOMN nesúvisí a pochádza zo série krátkych videí spoločnosti National Geographic, ale je krásnym príkladom popularizácie astronómie a pozorovania Mesiaca v uliciach jedného svetového veľkomesta.

Takže v posledný septembrový víkend - všetky pohľady na Mesiac!

 

Joomla templates by a4joomla