image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Tvorivý učiteľ fyziky XII

Tradičná konferencia Festival fyziky – Tvorivý učiteľ fyziky XII sa konala v reprezentatívnych priestoroch  Smolenického zámku (Kongresové centrum SAV). Pôvodný, jarný termín, bol z dôvodu karanténnych opatrení presunutý a uskutočnil sa v dňoch 21. – 23. septembra 2020. Ešte niekoľko dní pred začiatkom sme tŕpli, či sa v Smoleniciach stretneme, okres Trnava „dostal červený semafor“...

 

Všetko však nakoniec dobre dopadlo a tak sa usmiati účastníci konečne stretli. Hlavnými organizátormi tohto mimoriadneho podujatia bola Slovenská fyzikálna spoločnosť a  Prírodovedecká fakultou UPJŠ v Košiciach v spolupráci s Hvezdárňou v Rimavskej Sobote a Pedagogickou sekciou Jednoty slovenských matematikov a fyzikov. V Smoleniciach sme sa stretli už po 12-krát, tentokrát za zvýšených hygienických opatrení a teda aj Poľovnícky salónik bol na Trh nápadov vymenený za veľkú prednáškovú sálu. Potešiteľná bola účasť viacerých nových účastníkov aj zo stredných a základných škôl, ktorí si zámocké priestory priam užívali – od pekne upraveného nádvoria až po pekný výhľad z veže.

V mimoriadne nabitom programe odznelo 38 pôvodných príspevkov, niektoré sme si však , žiaľ pozreli len na plátne, boli sme spojení s ich autormi len cez internet. No aj tu však bola diskusia vcelku zaujímavá, aj keď už to nebolo ono. Rovnako nám tentokrát chýbali naši kolegovia a priatelia spoza rieky Moravy. Konferencia však nie je len o prednáškach, prezentáciách, často prekvapujúcich experimentoch, ale aj o osobných stretnutiach a kuloárnych diskusiách. Tie končili až neskoro v noci, podobne ako astronomické pozorovanie, o ktoré bol tohto roku mimoriadny záujem. Počasie prialo a tak aj napriek miernej premenlivej oblačnosti a nie práve najlepšiemu seeingu sme končili až pred kulmináciou Marsu. Jeden z účastníkov si dokonca odniesol aj celkom solídny obrázok tejto červenej planéty, ktorú sme urobili so špeciálnym držiakom len mobilom. Na malom kotúčiku boli badateľné albedové útvary aj južná polárna čiapočka.

Z našej „astronomickej obce“ sa konferencie zúčastnili V. Bahýl, P. Rapavý a R. Takács, ktorí sa prezentovali aj prednáškami a na Trhu nápadov (100 rokov astronómie – 100 rokov IAU, Science Citation Index, Rozšírená realita). Tak ako už po niekoľko rokov, aj teraz bola súčasťou konferencie výstava invenčných fyzikálnych fotografií D. Rapavej, tentokrát doplnená aj o texty Magické príbehy z astroparku. Účastníkom boli k dispozícii aj plagáty a informačno-propagačné materiály, z ktorých mnohé budú skrášľovať školy, pracovne či príbytky.

Z konferencie bude vydaný recenzovaný zborník a príspevky budú uverejnené aj na stránke TUF.

Tohtoročnú konferenciu je možné hodnotiť len superlatívmi. Poďakovanie patrí nielen organizátorom aj personálu zámku. Snáď jediným negatívom bolo veľmi málo času, a tak sa vyskytlo niekoľko návrhov na jej predĺžené trvanie tak ako to bolo ešte pred niekoľkými rokmi.

P. Rapavý

(foto P. Rapavý a E. Gábrišová)

 

Rozšírená realita všetkých zaujala...

 

Časť výstavy fotografií D. Rapavej

 

Pri predvádzaní priečneho a pozdĺžneho vlnenia sme sa všetci dobre pobavili...

 

 V. Bahýl predvádza astroláb

 

Pri slávnostnej večeri

 

Zámok večer netradične osvetľovala firma Kvant ako prípravu na nejaký dokument, no pri pozorovaní už našťastie bola tma!

 

Pohľad zo zámockej veže

 

Joomla templates by a4joomla