image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Svetelné znečistenie... Čo nám hrozí?

9. – 15. 11. 2020, v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku sa 11.novembra 2020 uskutoční aj 7. ročník Festivalu vedeckých filmov a na dokumente Vo svetle noci sa podieľali aj naši členovia. Žiaľ, tohto roku  bude Festival realizovaný len ONLINE prostredníctvom živého vysielania bez účasti divákov.

Témou Festivalu bude Svetelné znečistenie... Čo nám hrozí?

Živé vysielanie sa uskutoční 11. 11. o 16:00 hod. (film Temná strana svetla, 2009) a o 18:00 hod. bude premiéra autorského filmu Mateja Poka Vo svetle noci.

Po premietnutí filmov bude moderovaná diskusia s odborníkmi:

prof. RNDr. Michal Zeman, DrSc., biológ a fyziológ z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave, bude hovoriť o nežiadúcich  vplyvoch a dôsledkoch svetelnej kontaminácie prostredia na naše zdravie, a poukáže na význam tvorby melatonínu, hormónu spánku, ktorý je kľúčovým z hľadiska negatívneho vplyvu nedostatku tmy na náš organizmus.

Mgr. Marek Semelbauer, PhD., zoológ z Ústavu zoológie SAV v Bratislave, odborník na výskum hmyzu vysvetlí negatívne dopady svetelného znečistenia na prírodu.

doc. RNDr. Juraj Tóth, PhD., Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave, popredný astronóm a astrofyzik z UK bude hovoriť o problémoch a prekážkach, ktoré spôsobuje astronómom zvyšujúci sa jas tmavej oblohy v dôsledku umelého svetla.

MUDr. Martin Kucharík, neurológ, Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby (CINRE), poukáže na stále väčšiu podobnosť dňa s nocou a vysvetlí, čo sa stane, ak je náš organizmus vystavený takmer 24-hodinovému svetlu.

Podrobný program nájdete na tejto stránke, v pozvánke a TU je odkaz na živé vysielanie .

Počas oboch prednášok bude možné klásť otázky prostredníctvom aplikácie Slido, alebo na stránke www.sli.do po zadaní hesla: tyzdenvedy.

 

Joomla templates by a4joomla