image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Návod na pozorovanie komét

Pozorování, při kterém určíte jasnost komety, přinese potěchu a užitek nejen vám, ale pokud bude pečlivě provedeno i profesionálům. Kromě hvězdné velikosti přitom můžete odhadnout také její úhlový průměr a délku ohonu.

Čítať ďalej..

Expozícia v astrofotografii

Škála jasností astronomických objektov je taká rozsiahla, že sa nemôžeme diviť, ak nám určenie správnej expozície v astrofotografii spôsobuje nemalé problémy. Naviac u väčšiny objektov sa expozičná doba nedá priamo merať expozimetrom. Tento problém sa dá čiastočne vyriešiť, ak si ujasníme, akým spôsobom reaguje fotografická emulzia na svetlo a za akých podmienok vzniká v emulzii správne exponovaný latentný obraz, ktorý nám po vyvolaní pokryje celú škálu jasností fotografovaného objektu.

Čítať ďalej..

CD spektroskop do vrecka

Digitálna doba prináša so sebou aj digitálny odpad, akými sú poškodené alebo nepotrebné CD a DVD disky. Kúsok starého CD alebo DVD však môže slúžiť ako difrakčná mriežka jednoduchého spektroskopu, ktorým je možné pozorovať spektrum svetelných zdrojov v našom okolí a s trochou trpezlivosti a šikovnosti aj najvýraznejšie Fraunhoferove absorpčné čiary v spektre Slnka.

Čítať ďalej..

Nepriama metóda pointácie komét

Pri fotografickom pozorovaní komét je dôležité, aby snímka zachytila jadro, komu a prípadne i chvost kométy v čo najkratšom čase. Z toho jednoznačne vyplýva nutnosť pointovať fotografickú komoru či astrograf na kométu.

Čítať ďalej..

Ako je to zo zväčšením astronomického ďalekohľadu

Veľa začínajúcich pozorovateľov nočnej oblohy sa možno pod vplyvom krásnych popisov na krabiciach „astronomických ďalekohľadov" v obchodných reťazcoch ostane v šoku, keď zistí, že na pozorovanie oblohy postačí aj menšie ako napríklad 800 násobné zväčšenie. Na prvý pohľad sa vám môže zdať že ďalekohľad bude menejcennejší, ale zdanie len klame.

Čítať ďalej..

Joomla templates by a4joomla