Svieťme si... 2018 (vyhodnotenie 8. ročníka fotosúťaže)

| astronomické súťaže

Problém svetelného znečistenia sa za pár posledných rokov podarilo dostatočne zviditeľniť aj vďaka masívnej propagácii, mnohým vydaným materiálom, vzniknutým parkom tmavej oblohy. Fotografická súťaž Svieťme si na cestu...nie na hviezdy, mala od počiatku predovšetkým tento cieľ.

Aj po rokoch sa však stále stretávame s brutálnym nasvietením, a preto i v tomto roku v kategórii „Ako rozhodne nesvietiť“, bolo dosť kandidátov na výhru. Špecifikum tejto súťaže je práve spomínaný aspekt a tak ocenené fotografie v tejto kategórii by pravdepodobne nikto nechcel mať ani na stene ani v realite. Táto dilema medzi estetickým a kritickým pohľadom možno niektorých zmätie, preto len pripomíname, že porota musí uprednostniť tie, ktoré najlepšie plnia poslanie súťaže. S potešením sme však zaregistrovali aj posun v námete pri pohľade na typ svietidiel, keď príliš veľa modrej je naozaj problém.

Kategória o správnom svetle býva najmenej zastúpená, ale ako sa ukázalo, má v nej miesto aj klasická emotívna fotografia, ktorú by ste si kľudne a radi dali na stenu. A obohatením boli aj väčšie scény miest, kde evidentne už veľmi dobre vedia, ako svietiť.

Tretia kategória o variáciách je z tohto estetického hľadiska najklasickejšou a aj najzastúpenejšou a teda pre porotu najťažšou. Keby sme mali zotrvať v tom predchádzajúcom porovnaní, tak v množstve krásnych fotografií od výborných fotografov by ste len ťažko našli také, ktoré by ste si na stenu nedali. Mnohé by sa výrazne uplatnili aj v súťaži Astrofoto, lebo námet hviezdnej oblohy mal absolútnu prevahu. Čo však tá nádhera hviezdnej oblohy znamená pre človeka, to už je aj o emóciách. Možno v dvojiciach, reálnych či tušených, ak je tam priamo viditeľný len jeden, ale obrazom oslovuje druhého, alebo dokonca len takých metaforických. Ak sa autorovi podarí s novým nápadom, hoci aj nepriamo, podobnú emóciu vyjadriť, osloví to najviac, a divák skutočne precíti, čo znamená pohľad na hviezdy a prečo na ne nesvietiť.

Záverom patrí hlavne poďakovanie všetkým, ktorí prispeli do súťaže a pomohli nosnej myšlienke ožiť v nových obrazoch, rovnako jej sponzorovi a organizátorom. Porotu potešilo, že súťaž oslovuje aj nových autorov a tých starých stále inšpiruje, čo dokazuje aj niekoľko čísiel na záver: do 8. ročníka tejto fotosúťaže bolo zaslaných 119 prác od 32 autorov, výsledky budú uverejnené v časopise Kozmos 1/2019.

DR

1. kategória – Ako rozhodne nesvietiť

1. cena

Parkoviště, Pavel Matoušek, MgA, (Řevnice)

 Zcela neusměrněný halogenový reflektor na veřejném parkovišti, z důvodu „bezpečnosti“ je zapnut po celou noc.

 Je neskorá noc, na opustenom parkovisku je len niekoľko áut, no zbytočne silný zdroj svetla svieti... A svieti aj tam, kde to nie je potrebné, je to na zaplakanie!

2. cena

Bratislava, Ing. Jaroslav Karak (Brezno)

Panoráma Bratislavského hradu s Dunajom

Je toto krásna panoráma „krásavice na Dunaji“? Vcelku decentné osvetlenie mosta či nábrežia tu ostro kontrastuje s úplne nevhodným nasvietením hradu a katedrály sv. Martina. Jemná hmla odhalila zlé nasmerovanie svietidiel.

 3. cena

Nad svetlami, Pavol Kostolný (Rajecké Teplice)

 Nebyť tých presvetlených dolín, bola by to krajina ako z peknej rozprávky s krásnou Mliečnou cestou až po obzor. Pohľad z Osnice v Malej Fatre (1 363 m n. m.). Tam dole, v dolinách, žijú ľudia, no tí krásu nočnej oblohy nevidia, sú utopení v presile svetla. Skúste si tie mestá identifikovať, je ich niekoľko. Iste nájdete Turany, Kraľovany či Ružomberok a „oranžové čapice“ v diaľke má Martin aj Banská Bystrica.

2. kategória – Správne svetlo

1. cena

 Pod lampou, Marian Kokavec (Kolárovo)

Bezdomovec v Syrakúzach práve dohral, na „pódiu“ osvetlenom pouličnou lampou.

Aj klasická emotívna fotografia si v takejto kategórii nájde svoje miesto. Svojou upokojujúcou až melancholickou atmosférou, zdôraznenou smerovaným jemným svetlom, akoby podčiarkovala prioritné hodnoty ľudského života, v ktorom zdravie je podstatné. A vieme, že aj správne osvetlenie má naň vplyv.

2. cena

Jupiter, lampa a Mesiac, Ing. Ľubomír Leňko (Košice)

Lúče sodíkové verejného osvetlenia smeruje lúče tam kam má, teda na zem a nie všetkými smermi.

Takýchto svietidiel by sme si prali určite viac. Končí nautický súmrak, už by sme na cestu či chodník dobre nevideli, no dá sa to aj správne clonenými svietidlami s vhodným sfarbením. Nesvietime do okien a užijeme si aj hviezdy.

3. cena

Stmievanie nad Grenoblom, Lukáš Hodoň (Snežnica)

Grenoble je Francúzske mestečko na úpätí Álp. Mesto leží v kotline, zo všetkých strán obklopené horskými masívmi. Kúsok nad mestom sa nachádza vyhliadka – obľúbené miesto turistov aj domácich. Vďaka decentnému mestskému osvetleniu stále vidieť nad mestom kus hviezdneho neba.

 V tomto známom univerzitnom meste, kde pred 50. rokmi boli X. zimné olympijské hry vedia ako správne svietiť. Ulice sú osvetlené príjemne z vyhliadky priame zdroje svetla takmer nevidíme.3. kategória – Variácie na tému svetlo a tma

1. cena

Romance za nejdelšího zatmění, Bc. Petr Horálek, (Pardubice)

 Na romantickém výhledu nad útesem řeckého ostrova Rhodos se zamilovaný pár kochá nejdelším úplným zatměním Měsíce v tomto století 27. července 2018 proti centru Mléčné dráhy a při nejvýraznější opozici Marsu za posledních 15 let. Dívka si vychutnává celý tento nezapomentutelný moment v andělských bílých šatech a tmavé nebe daleko od zdrojů světelného znečištění jí vnáší do prakticky nadpozemského zážitku. Není pochyb, že pro oba tento vzácný večer patří mezi ty nejromantičnější, jaké kdy za svého života mohli zažít.

Čo znamená pre nás vidieť hviezdy a nádheru tmavej oblohy, je už viac o emóciách. Prežívame ich intenzívnejšie vo dvojiciach, v tomto prípade reálnych, ale možností je viac. A zaujme vždy najviac nový nápad.

2. cena

Dvaja zamrznutí, Majo Chudý (Vinohrady nad Váhom)

Panenskosť tmavej oblohy je podčiarknutá bielou čistotou krajiny s metaforickou dvojicou zamrznutých v tejto nádhere. Akoby stuhli v úžase.

3. cena

Ukážeme vám hviezdy, Lukáš Hodoň (Snežnica)

Fotografia zachytáva skialpinistku a svetelný smog v okolí Šútova. Pohľad je z Malej Fatry.

Aj táto fotografia vťahuje diváka výzvou k pomyselným dialógom o hviezdach. Je to práve on, ktorý je tou skrytou druhou postavou pri ich sledovaní a prežívaní atmosféry. Náš sprievodca hviezdami, ktorý je pre laika veľmi dôležitý,  môže niekomu pripomínať literárneho galaktického stopára, ale mnohým snáď aj verejné pozorovania s nadšencami a možno aj zo SZA.

Bonus a invencia Mgr. Petra Dolinského z Iže môže byť inšpiráciou...

 Príliš veľa modrej

LED osvetlenie ulíc zdanlivo vyhovuje šetrnému a úspornému svieteniu. Úroveň osvetlenia je však príliš vysoká, tým pádom aj úroveň odrazeného svetla od predmetov všetkými smermi zvyšuje svetelné znečistenie prostredia. Nevhodné smerovanie a príliš veľké parazitné svetlo (svetlo mimo hlavného vyžarovacieho kužeľa) osvetľujú stromy, domy, ich strechy a súkromné pozemky. Toto svetlo svieti pod malým elevačným uhlom do atmosféry Zeme. Výrazný pík v modrej až fialovej oblasti spektra nepriaznivo pôsobia na celú biosféru vrátane človeka. Pred týmto krátkovlnným svetlom vďaka (najúčinnejšiemu) rozptylu niet úniku :-(.

Pôvodne som chcel nazvať seriál „Modrá smrť“. Fotografie porovnávajú spektrum pouličného LED osvetlenia a spektrum Mesiaca. Je vidieť okrem nepomeru jasov zdrojov svetla aj prebytok svetla krátkych vlnových dĺžok v spektre LED svietidiel. Použitá mriežka Star Analyzer 100 (100 č/mm).

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.