ZO ŽIVOTA MO - Úplné zatmenie Mesiaca 21. 1. 2019 v Sobotišti

| Zo života MO

Po letnom zatmení Mesiaca v júli uplynulého roku nastalo v pondelok 21.  januára pravé zimné zatmenie našej prirodzenej obežnice. Je takmer neuveriteľné, že po zamračených dňoch a nociach sa príroda rozhodla ukázať nám toto nádherné predstavenie bez rušivých vplyvov.

Polotieňová fáza začala o 3:35 SEČ, zaujímavejší však bol začiatok čiastočného zatmenia, ktorý nastal o 4:34. Od tohto okamihu zemský tieň postupne „odkrajoval“ mesačný disk a o 5:41 sa doň úplne ponoril. Mesiac však vďaka zemskej atmosfére úplne nezmizol z oblohy, bol však značne slabší a jeho farba sa z bielej zmenila na červenohnedú s popolavým nádychom. Sprievodným javom bolo stmavnutie oblohy v okolí Mesiaca a „rozsvietenie“ slabších hviezd, ktoré mesačný spln doteraz prežiaril.

Počas čiastočnej fázy a v prvej polovici úplného zatmenia som robil fotodokumentáciu a občas i nejakú tú „náladovku“ zachytávajúcu hviezdne okolie i krajinku. Paralelne so mnou (i keď sme sa vopred nedohodli) snímal v Rockville v USA náš kolega RNDr. Jaroslav Hollý, ktorého výsledky som využil v jednom zaujímavom experimente.

Časovo náročnejšie ako samotné fotografovanie je spracovanie digitálnych záberov do formy, ktorá ukáže nielen vzhľad potemneného Mesiaca v tom-ktorom čase, ale má aj určitú didaktickú hodnotu a predstaví iný pohľad na tento vesmírny úkaz.

Prvý záber ukazuje posun Mesiaca voči hviezdnemu pozadiu v priebehu 6 minút. Obežná rýchlosť nášho suseda voči planéte je približne 1 km.s-1 a vzhľadom na malú vzdialenosť oboch telies je tento posun i po pár minútach dobre viditeľný. Dvojica snímok zachytáva výstup hviezdy HIP 39749 spoza mesačného limbu prakticky v čase maximálnej fázy zatmenia.

Druhý záber je výsledkom spomínaného experimentu – v rovnakom čase sme fotografovali Mesiac z dvoch rôznych miest na Zemi. Napriek tomu, že sme s kolegom použili rôznu techniku (typ fotoaparátu, objektív) i rôzne expozičné parametre, je výsledok veľmi slušný.

Na predposlednom mieste je  „náladovka“ – Mesiac s dvojicou Castor a Pollux a ďalšími hviezdami z Blížencov a Raka nad našou hvezdárničkou.

No a na záver pridávam mozaiku zachytávajúcu „americké“ zatmenie od spomínaného kolegu Jaroslava Hollého.

RNDr. Svetozár Štefeček

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.