ZO ŽIVOTA MO: Pozorovanie prechodu Merkúra v Detve

| Zo života MO

Dňa 11. 11. 2019 nastal výnimočný astronomický úkaz, tranzit planéty Merkúr popred disk Slnka. Pozorovanie tohto javu sme už mali naplánované dávno, snáď ešte od posledného prechodu v roku 2016  (mimochodom, prechod sme pozorovali aj v roku 2003). Ale keď konečne nastal deň D, obloha ráno neveštila nič dobré. Aj keď predpoveď bola mierne optimistická, spočiatku to vyzeralo, že oblačnosť nám nedovolí Slnko pozorovať. Pred Gymnáziom v Detve sa však zišlo niekoľko odhodlaných pozorovateľov – členov astronomického krúžku pod vedením člena MO SZA v Detve Mgr. Františka Strýčeka, niekoľko študentov, pedagógov i pár okoloidúcich, ktorých zaujali ďalekohľady namierené na Slnko.

Obloha neveštila nič dobré a zrejme odradila množstvo potenciálnych záujemcov o pozorovanie. Potom sa ale ukázalo zopár "okien" keď sa oblaky rozostúpili a tak všetci tí čo sa prišli pozrieť a vydržali, uvideli Merkúr na vlastné oči.

Pozorovali sme vizuálne krúžkovým dobsonom 150/1200 cez filter "astrosolar", pomocou malého refraktora sme premietali obraz za okulár metódou projekcie, a väčším refraktorom Celestron Astromaster 90/1000 sme úkaz fotografovali. Vďaka za pomoc patrí študentom 2. A triedy, členom astronomického krúžku, ktorí trpezlivo čakali na diery v oblakoch a vydržali pri ďalekohľadoch takmer až do západu Slnka. Kto neprišiel, bude si musieť počkať 13 rokov. Najbližšie sa Merkúr znovu premietne na slnečný disk 13. 11. 2032.

 

Pozorovatelia prechodu pred Gymnáziom v Detve

 Pozorovatelia pred Gymnáziom v Detve

Miestami bolo pozorovanie boj s oblakmi

 

Miestami bolo pozorovanie boj s oblakmi

Merkúr pred Slnkom

 Kto vydržal, uvidel Merkúr na vlastné oči

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.