ZO ŽIVOTA MO: Starlink v spomienkach a v súčasnosti

| Zo života MO

V sobotu večer 25. 5. 2019 sa vo hvezdárni v Prešove uskutočnilo tradičné (50 + 1 výročie), skvelé stretnutie Klubu mladých astronómov v ktorom som začínal. Ešte dopoludnia som sedel so sestrou na priedomí a popíjali sme kávu. Zrazu zazvonil mobil, a to sa opakovalo ešte mnohokrát. Volali mi priatelia, známi, médiá...

Čo to bolo včera v noci hodinu pred polnocou na oblohe? Čo to bol za svetelný vláčik? Žeby už konečne UFO a mimozemšťania? Ufónov som, samozrejme, hneď vylúčil a po chvíľke googlenia zistil o čo sa jedná. STARLINK!

Nuž, a tak začali zase moje spätné telefonáty už aj s vysvetlením.

24. mája 2019 o 2:30 UT spoločnosť SpaceX vypustila raketu Falcon 9, ktorá niesla sériu prvých 60 satelitov Starlink. Okolo 22:55 UT boli satelity viditeľné z veľkej časti Európy ako „vláčik jasných svetelných bodov pohybujúcich sa v jednej línii“.

Svet obletelo video Dr. Marka Langbroeka z Leidenu v Holandsku. Predpovede na ďalšie prelety ešte k dispozícii neboli, no predbežné výpočty (sklon dráhy 53°, počiatočná výška 440 km) dávali šancu vidieť „vláčik družíc“ aj v sobotňajší večer nízko nad obzorom. No a tak oslava-neoslava, pobrali sme sa aj s čašami skvelého moku na terasu hvezdárne. Svetelný smog je v Prešove značný a tak sme nič nevideli, nik mi však nenadával...

Dnes už „vláčiky“ či „svetelné perly“ toľko záujmu nevyvolávajú, no emailov a telefonátov si aj tak užijeme... Systém družíc Starlink má poskytovať internetové pripojenie na ľubovoľnom mieste Zeme. Ukazuje sa však, že tieto družice budú vážnym problémom pre astronómov. Pred časom mi nahnevaný astrofotograf napísal: „To už je skutočne mánia, že musíme mať on-line pripojenie skutočne všade, aj na záchode na púšti...“. Proti vypusteniu všetkých satelitov už boli podpisované petície, dvaja senátori USA požiadali o preskúmanie rozhodnutia Federálnej komunikačnej komisie.

Ostatná séria družíc Starlink bola vypustená 18. marca a nasledujúca je naplánovaná na 23. apríla 2020.

Predpovede preletov družíc Starlink nájdete napríklad aj na týchto stránkach:

https://www.heavens-above.com/

https://james.darpinian.com/satellites/?special=starlink

https://www.n2yo.com

https://www.satflare.com/track.asp?q=starlink#TOP

https://findstarlink.com

 

A ako sa dajú vyfotografovať tieto družice v súčasnosti nám ukázali niektorí naši členovia.

Keďže Starlinky oblohu stále "čmárajú", budeme fotografie postupne dopĺnať.

P. Rapavý

 

 

Družice Starlink 18. 3. 2020, 03:05 UT (Marek Harman, Banská Bystrica), Sigma 105 mm f/1,4 DG HSM ART (f/1,8), Canon EOS 6Da, 32 x 15 s, ISO 2500

 

 

 

Starlink 17. 4. 2020, ~21:30 SELČ (Zdeněk Bardon, Rasošky)

Obe fotografie sú zloženinou troch jednominútových expozícií (Nikon D810a + ZEISS Otus 1,4/100, ISO 1250). „Keď to pôjde takto ďalej, tak už nám nepomôže ani odcestovať za dobrou oblohou do Čile.“

 

 

Toto je obrázok 6 x 60 s (zloženina predošlých), ktorý uverejnila Z Bardonovi aj ČT 24.

 

 

 

Starlinky 18. 4. 2020 (František Strýček, Hriňová)
F. Strýček (MO Detva) sa aj napriek nepriazni počasia nevzdal. Venuša blikala cez závoj oblačnosti, sem-tam len nejaká tá hviezdička. Trošku sa však zahmlené okno pootvorilo. Skúsenosti s takýmto fotením som nemal. Na krátkej expozícii bola len jedna stopa, na 30 s len 3 - 4. A tak nakoniec to bola expozícia 327 s na ISO 1600, Stôp tu už bolo viac, no svetelný smog urobil svoje... Nuž a tak bolo potrebné trošku popracovať v GIMPe. Na porovnanie je tu originálny snímok a aj po spracovaní a prevedení do odtieňov sivej.

 

 

Starlinky 19. 4. 2020, 18:52 – 19:04 UT (Marek Harman, Banská Bystrica – mesto)
Canon 5D Mark III + Sigma 20mm f/1,4 DG HSM ART (f/2,8), 58 x 10s, ISO 400
Oproti predpovedi (Starlink Tracker, Android) boli oveľa jasnejšie a aj trvanie bolo dvojnásobné. Jasnosť niektorých sa pohybovala okolo 0 mag, pri zábleskoch možno až -2 mag.

 

 

 Starlink 19. 4. 2020 (Zdeněk Bardon, Rasošky), 19. 4. 2020, 21:31 UT, Nikon D810a, ZEISS Otus 1,4/100, 6 x 120 sec
Na tomto výreze originálnej snímky je aj kométa C/2019 Y4 (ATLAS) a dráhy družíc Starlink.

Autorov komentár:
Včera  večer jsem fotografoval kometu C2019/Y4 (ATLAS). Na místní obloze značně postižené světelným znečištěním a pro zachycení slábnoucí komety je nezbytné použití metody snímání mnoha expozic. Bohužel jsem nepočítal s tím, že trajektorie družic Starlink mi tento záměr značně zkomplikují. Do záběru nevletěl jen jeden „vláček”, ale hned dva proudy rotujících satelitů a navíc navzájem se křižujících. Celá řada expozic tím byla znehodnocena. Já jsem jen pouhý amatér, ale neumím si představit, jak velké dopady bude mít toto dění na obloze na profesionální pracoviště. Osobně myslím, že katastrofální.

Táto skvelá fotografia sa dostala aj na úvodnú stránku SPACEWEATHER.COM

 

 

60 satelitov Starlink umiestnených na vrchole rakety Falcon 9 na obežnej dráhe. (zdroj: Wikipedia)

 

 

Prvá fáza zoskupenia Starlink (1582 družíc vo výške 550 km): na každej zo 72 obežných dráh bude 22 družíc. (zdroj: Wikipedia)

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.