Júlová nočná obloha

| aktuálne na oblohe

Počas júlových nocí v nadhlavníku žiari jasná hviezda Vega, na západe Arcturus. Dvojité W súhvezdia Kasiopeji a Labuť nájdeme na východe. Nízko nad južným obzorom môžeme vidieť Škorpióna, naľavo od neho Strelca. Mliečna dráha prechádza od južného obzoru nahor v smere na východ. Keď sa zadívame do súhvezdia Strelca, dívame sa zároveň do stredu našej Galaxie.

 

Merkúr je počas prvých júlových dní viditeľný pred východom Slnka, nízko nad obzorom. V polovici mesiaca sa k Slnku priblíži natoľko, že sa pre nás stane na pár dní nepozorovateľný – a záverom mesiaco ho už budeme môcť opäť pozorovať, avak po západe Slnka, taktiež nízko nad obzorom.

Venuša je naďalej počas celého mesiaca pozorovateľná ako Zornička na rannej oblohe pred východom Slnka. Na oblohe ju nájdeme počas celého júla po tretej hodine v noci.

Mars naďalej vychádza nad obzor pred Venušou. Spočiatku je viditeľný od jednej hodiny v noci, na záver júla ho môžeme pozorovať po polnoci. Nájdeme ho východne od Venuše.

Aj Jupiter vychádza v druhej polovici noci. Počas prvých júlových nocí ho môžeme vidieť po polnoci, záverom mesiaca už omnoho skôr – už po jedenástej hodine večer. Na nočnej oblohe je nášmu oku rozhodne neprehliadnuteľným objektom.

Saturn vychádza už vo večerných hodinách. Na jeho pozorovanie preto nebudeme musieť čakať do skorých ranných hodín. Počas prvých júlových večerov ho môžeme pozorovať po jedenástej hodine večer, záverom mesiaca už po deviatej hodine večer. Nad obzorom zotrvá dorána.

Urán vychádza v druhej polovici noci. Počas prvých júlových nocí ho môžeme vidieť po druhej hodine v noci, záverom júla od polnoci. Aj Urán vychádza každým dňom v čoraz skorších hodinách.

Neptún taktiež vychádza po polnoci. Jeho východy pripadajú každý deň na čoraz skorší čas – záverom júla ho budeme môcť pozorovať po desiatej hodine večer. Pri jeho pozorovaní si pomôžme aspoň malým ďalekohľadom.

 

 

 

Júlové roje meteorov

 

K júlovým teplým nociam nepochybne patria aj tri meteorické roje. Reč je o Alfa Kaprikornidoch, Delta Aquaridoch a známych Perzeidoch.

 Najznámejšie Perzeidy sú známe nielen tým, že ich možno pozorovať počas príjemných letných teplôt, ale aj oveľa vyšším počtom meteorov oproti ostatným rojom. Jedná sa o 60 až 100 meteorov za hodinu. Ľudovo ich nazývame aj slzy Svätého Vavrinca. Perzeidy môžeme vidieť na oblohe od 17. júla do 24. augusta. Maximum pripadá na noc z 13. na 14. augusta.  Radiant zdroja sa nachádza v súhvezdí Perzea, ktoré v týchto dňoch môžeme pozorovať počas celej noci na severovýchodnom obzore. Meteoroidy majú vysoké rýchlosti – až 61 km/s a veľké jasnosti – väčšina z nich je jasnejšia než 2 magnitúdy a zároveň zanechávajú desiatky sekúnd viditeľnú dymovú stopu. Roj Perzeíd je tvorený pozostatkami postupne sa rozpadajúcej kométy 109P/Swift-Tuttle.

Ďalším rojom sú Alfa Kaprikornidy. Svoju aktivitu začínajú 3. júla a na oblohe sú pozorovateľné do 15. augusta. Maximum aktivity pripadá na noc z 30. na 31. júla. Oproti Perzeidom majú však omnoho menšiu početnosť – približne 5 meteorov za hodinu. Hoci je ich málo, vynikajú svojou jasnosťou. Častokrát vytvárajú jasné bolidy prechádzajúce naprieč celou oblohou. Zaujímavosťou je, že meteory tohto roja sú veľmi pomalé – do zemskej atmosféry vnikajú rýchlosťou iba 23 km/s. Materským telesom je kométa 169P/NEAT. Väčšina úlomkou tejto kométy sa bude s dráhou Zeme križovať v 24. storočí. Dokonca sa čakáva, že Alfa Kaprikornidy budú hlavným meteorickým rojom v rokoch 2220 – 2420 a svojou aktivitou predčia akýkoľvek súčasný meteorický roj.

A napokon Južné Delta Aquaridy. Južné Delta Aquaridy odštartujú svoju aktivitu 12. júla do 23. augusta s maximom v noci z 30. na 31. júla s frekvenciou taktiež približne 5 meteorov za hodinu. Radiantom tohto súhvezdia je súhvezdie Vodnára, blízko jednej z najjasnejších hviezd tohto súhvezdia, Delta Aquarii. Okrem Južných Delta Aquaridov poznáme ešte Severné Delta Aquaridy. V prípade tohto roja sa jedná o úlomky, ktoré na svojej ceste zanecháva za sebou kométa Marsden Kracht.

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.