Loss of the Night

| aktuality

Pomôžte mapovať svetelné znečistenie pomocou smartfónu.

Ak ste vlastníkom smartfónu s operačným systémom Android alebo iOS, môžete sa aj vy stať súčasťou vedeckého výskumu. Aplikácia Loss of the Night zmení vaše oči  jasomery, ktorými môžete zmerať úroveň svetelného znečistenia a údaje jednoducho odoslať do centrálnej databázy.

Počet viditeľných hviezd je indikátorom stavu svetelného znečistenia. V roku 2006 vznikol projekt Globe at Night, do ktorého sa zapojilo aj Slovensko. Tisíce ľudí na celom svete počítajú hviezdy a odosielajú ich do databázy projektu. Teraz, pomocou aplikácie pre smartfóny, je meranie jasu oblohy a odoslanie výsledkov úplne jednoduché.

Stačí, ak si stiahnete aplikáciu Loss od the Night od nemeckých vedcov z projektu Verlust der Nacht, ktorú vďaka členom Slovenského zväzu astronómom máte k dispozícii aj v slovenskom jazyku. Aplikácia, ktorá je založená na Google Sky Map, umožňuje jednoducho merať jas oblohy a meranie odoslať do centrálnej databázy. Jediné, čo musíte urobiť, je pozrieť sa na vybrané hviezdy a zadať, či ich dokážete ešte vidieť alebo nie.

Do projektu sa môže zapojiť každý, aj zo širokej verejnosti, nie sú nutné ani astronomické znalosti. Pomôžete tým zmapovať svetelné znečistenie. Viac meraní z jedného miesta spresňuje existujúce údaje a nové miesta rozširujú mapu svetelného znečistenia. Užitočné sú všetky merania, či už z centra mesta, alebo zo vzdialeného vidieku. Aplikácia funguje celosvetovo a taktiež aj v offline prostredí, takže mapovať svetelné znečistenie môžete kdekoľvek ste. Môžete tak produkovať dôležité vedecké údaje, ktoré môžu v budúcnosti prispieť k ochrane životného prostredia. Údaje získané pomocou tejto aplikácie si môžete vďaka interaktívnej online mape porovnávať s ďalšími z celého sveta.

Aplikácia, ktorá je k dispozícii aj v slovenskom jazyku pre operačné systémy:

Android:  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cosalux.welovestars,

iOS: https://itunes.apple.com/en/app/loss-of-the-night/id928440562.

Jazyk, v ktorom s vami aplikácia komunikuje, sa automaticky nastaví z jazyka operačného systému. Všetko ostatné vás už naučí samotná aplikácia a lepšie spoznáte nočnú oblohu Neváhajte a zapojte sa do projektu aj vy.

Ďalšie informácie sú v článku J. Merca.

Peter Begeni

Pozn.

Aplikácia je dostupná v 15 jazykoch (angličtina, arabčina, čeština, čínština, francúzština, hebrejčina, japončina, katalánčina, nemčina, poľština, rumunčina, slovenčina, španielčina, taliančina, turečtina).

Vďaka členom SZA (MO Rimavská Sobota) je teda aj v slovenčine. Na preklade sa podieľali M. Bronček a M. Makuch, neskôr na pripomienkach aj testovaní P. Begeni, P. Rapavý a J. Merc.

Našou kontaktnou osobou bol Christopher Kyba (Freie Universität Berlin/Leibniz-Institute of Freshwater Ecology and Inland Fisheries) a keď sa plánovaný termín zverejnenia aplikácie blížil, bolo to už celkom hektické :-)).

Stránka projektu, na ktorej nájdete aj ďalšie zaujímavosti.

Ak máte k dispozícii SQM, je odoslanie merania jasu oblohy do databázy mimoriadne jednoduché. Priamo v mobile si svoje pozorovania môžete kedykoľvek pozrieť, nájdete tu najnovšie informácie aj možnosť spätnej väzby.

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.