súťaže zo sveta astronómie

Na tomto mieste si môžete zobraziť informácie o súťažiach pre mladých hvezdárov a astronómov. Články sú zoradené od najnovších po najstaršie.


Vyhodnotenie súťaže "Nekonečný vesmír"

Vyhodnotenie fotografickej a výtvarnej súťaže "Nekonečný vesmír"

Knižnica v Mokrém už niekoľko rokov organizuje fotografické a výtvarné súťaže aj s astronomickou tematikou. Vyhodnotenie posledného siedmeho ročníka s názvom "Nekonečný vesmír" sa uskutočnilo 18. septembra 2021. Partnerom súťaže je aj Slovenský zväz astronómov a jeho členovia Pavol Rapavý a Daniela Rapavá mali ako členovia poroty neľahkú úlohu. Súťaž bola tentoraz určená deťom a mládeži do 18 rokov a porota musela vyberať z 29 fotografií a 64 výtvarných diel tie najlepšie.Uveďme aspoň pár vyjadrení poroty. „Pre mňa to nebolo ľahké. Vybrala som tie, čo ma najviac oslovili, pri obrázkoch najmä...

Pokračovať v čítaní

Nekonečný vesmír – uzávierka súťaže sa blíži!

7. ročník fotografickej a výtvarnej súťaže na tému „Nekonečný vesmír“, ktorú organizuje Knihovna u Mokřinky má uzávierku 30. júna 2021 Súťaž je určená pre deti a mládež do 18 rokov. Vesmír je téma, kde môžu mladí umelci naplno uplatniť svoju fantáziu, nápaditosť a invenciu, ktorá je rovnako nekonečná ako vesmír.

Pokračovať v čítaní

Svieťme si na cestu... 2020 (vyhodnotenie 10. ročníka fotosúťaže)

Jubilejný 10. ročník medzinárodnej fotosúťaže Svieťme si na cestu...nie na hviezdy bol pre organizátorov aj porotu skutočne milým prekvapením. Počet súťažných prác od 58 autorov dosiahol rekordný počet 242 fotografií. Aj to svedčí o význame tejto súťaže a záujme o pálčivý problém nesprávneho svietenia, ktorý je, aj keď si to možno neuvedomujeme, jednou z najvážnejších environmentálnych záťaží.

Pokračovať v čítaní

Uzávierka fotosúťaže „Svieťme si na cestu...nie na hviezdy“ sa blíži

10. ročník medzinárodnej fotografickej súťaže „Svieťme si na cestu...nie na hviezdy“, zameranej na aktuálnu problematiku svetelného znečistenia, má uzávierku 31. 10 2020. Propozície súťaže, súťažné kategórie a ceny nájdete TU, a v závere článku aj niekoľko odkazov na výsledky predchádzajúcich ročníkov ako možnú inšpiráciu :-).

Pokračovať v čítaní

Zachyť tmu - fotosúťaž

Medzinárodné združenie pre tmavú oblohu (International Dark-Sky Association) vyhlásilo súťaž "Capture the dark" (Zachyť tmu). Súťaž je určená všetkým fotografom, ktorí majú zaujímavé snímky súvisiace s problematikou svetelného znečistenia, ochrany nočného životného prostredia. Neváhajte, uzávierka je 25. mája. Podrobnosti o súťaži sú na stránke IDA: https://www.darksky.org/capturethedark/.

Pokračovať v čítaní

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.