tlačové správy

Na tomto mieste publikujeme tlačové správy pre médiá a našich spolupracujúcich partnerov. Správy sú zoradené od najnovších po najstaršie.


TLAČOVÁ SPRÁVA: Ochrana prirodzenej nočnej oblohy

V súvislosti s plánovaným rozmachom aktivít umiestňovania megasústav satelitov na obežnú dráhu Zeme sa Slovenský zväz astronómov pripája k iniciatíve IAU na ich kontrolu. Adresovaním výzvy štátnym orgánom SR na udelenie mandátu stálej delegácii COPUOS za Slovensko (Komisia pre mierové využívanie vesmíru pri OSN) k podpore stanoviska IAU, sme sa zapojili do spoločnej iniciatívy astronómov u nás. Viac sa dočítate v nasledujúcej tlačovej správe.

Pokračovať v čítaní

TLAČOVÁ SPRÁVA: Deň hvezdární a planetárií 2021

V tomto období zvykneme informovať o podujatiach v rámci DŇA HVEZDÁRNÍ A PLANETÁRIÍ naprieč celým Slovenskom. Žiaľ pandemická situácia nám naše aktivity opäť nedovoľuje zorganizovať, preto sa organizátori rozhodli časť z nich priblížiť aspoň virtuálnou formou. Hlavnou témou aktuálneho online ročníka DHP je pripomenutie si 60. výročia letu prvého človeka na obežnú dráhu Zeme, ktoré oslávime v apríli. Viac informácií o DHP 2021 sa dozviete na stránkach www.denhvezdarni.sk a z nasledujúcej tlačovej správy.

Pokračovať v čítaní

50 rokov činnosti SZA

Naša organizácia si tento rok pripomína polstoročie od svojho založenia. Päťdesiat obehov Zeme okolo našej hviezdy, počas ktorých sme prešli rôznymi fázami vývoja, no kolegiálna atmosféra a otvorená komunikácia spojená s dobrou spoluprácou na všetkých úrovniach, boli vždy momentami, ktoré prácu ľudí v SZA stmelovali.

Pokračovať v čítaní

TLAČOVÁ SPRÁVA 01/2019 - Úplné zatmenie Mesiaca 21. januára 2019

V pondelok, 21. januára, v skorých ranných hodinách budeme svedkami jedného z najkrajších astronomických úkazov – úplného zatmenia Mesiaca. Uvidíme ho takmer v celom priebehu, okrem konca čiastočného zatmenia, ktoré nastáva už počas dňa pod obzorom. Zvýhodnení teda budú pozorovatelia na západe nášho územia. Je to posledné zatmenie tohto desaťročia, a tak by sme si ho nemali nechať ujsť, nakoľko to najbližšie bude len čiastočné 16. 7. 2019 a v úplnom zatmení uvidíme Mesiac až 7. 9. 2025.

Pokračovať v čítaní

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.