zo života miestnych organizácií SZA

Na tomto mieste si môžete prečítať články zo života miestnych organizácií zväzu. Články sú zoradené od najnovších po najstaršie.


ZO ŽIVOTA MO: Rimavská Sobota – výročná schôdza 2021

    Tohtoročná výročná schôdza bola naplánovaná na prvý augustový víkend na „našej domovskej“ hvezdárni v Rimavskej Sobote. Keďže členská základňa je z celého Slovenska, ba aj zo zahraničia, tak niektorí členovia prišli už v piatok. Neoficiálne sme teda zahájili schôdzu v priateľskej atmosfére pri grilovaní rozličných pochutín už o deň skôr a ešte stihli aj pozorovanie nočnej oblohy na terase hvezdárne.

Pokračovať v čítaní

ZO ŽIVOTA MO: Výstava Poklady z hlbín vesmíru

Dvaja noví, no aktívni, členovia MO v Rimavskej Sobote, manželia Obertovci z Dolného Baru pripravili v spolupráci občianskym združením Retro Club Albar a miestnou samosprávou netradičnú výstavu, ktorú sa veru oplatí vidieť. Jej nosnou časťou je výstava astronomických fotografií Ing. Evžena Brunnera, laureáta prestížnej Ceny Jindřicha Zemana za astrofotografii 2020, ktorú udeľuje porota České astrofotografie měsíce.

Pokračovať v čítaní

ZO ŽIVOTA MO: Z. Bardon čestným členom IAU

Zdeňka Bardona,  člena MO SZA v Rimavskej Sobote, predstavovať nie je potrebné, veď snáď ani nie je u nás (a nielen u nás) záujemca o astronómiu, a zvlášť astrofotografiu, ktorý by „Bačkorového astronoma“ nepoznal. Generálna tajomníčka Medzinárodnej astronomickej únie (IAU) prof. Maria Teresa Lago v májovej tlačovej správe IAU oznámila, že na základe nominácie Českého národního komitétu astronomického (ČNKA) získal Zdeněk Bardon prestížne ocenenie

Pokračovať v čítaní

ZO ŽIVOTA MO: Deň astronómie 2021 online v Sobotišti

Keď sme v novembri minulého roku organizovali Deň astronómie netradičnou formou v netradičnom termíne, dúfali sme, že najbližší ročník tohto podujatia už bude so „živými“ poslucháčmi na pôde sobotištskej hvezdárne. Kvôli epidemiologickej situácii sme, žiaľ, aj tento rok obsadili virtuálny priestor internetu, ešteže termín konania ostal tradičný...

Pokračovať v čítaní

Zo života MO: Výstava Vesmírne úlomky

    Výstava astronomických fotografií vo výstavných priestoroch radnice Rimavskej Soboty má na plagáte názov Astronomické úlomky. Takto som ho videl už vytlačený, keď som obrazy doniesol do Turistického informačného centra na Hlavnom námestí. Malé nedorozumenie vzniklo asi pri telefonickej komunikácií, keďže pôvodný názov bol Astronomické úlovky.

Pokračovať v čítaní

Zo života MO: Dalekohledy a vesmír

Miestna organizácia SZA v Rimavskej Sobote má členov z celého Slovenska, no niekoľkých členov má aj spoza hraníc... Jedným z nich je aj Zdeněk Bardon, ktorý je aj členom Východočeskej pobočky ČAS (VP ČAS) so sídlom na Hvězdárně v Úpici. V našich západných susedov však v súvislosti s Covidom 19 platia, podobne ako u nás, prísne karanténne opatrenia a tak sa schôdza VP ČAS konať nemohla. Moderné metódy komunikácie však umožnili, aby sa prednáška,

Pokračovať v čítaní

ZO ŽIVOTA MO: fotogaléria kométy C/2020 F3 (NEOWISE)

„Kométy sú ako mačky, majú chvost a robia si čo chcú“ , táto už notoricky známa veta známeho pozorovateľa komét Davida Levyho, sa týka aj prekvapenia posledných dní, jasnej kométy C/2020 F3 (NEOWISE). Kométa bola objavená už 27. marca 2020 prístrojom Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer (NEOWISE) vypusteným NASA  v roku 2009. Primárnym cieľom tohoto infračerveného ďalekohľadu obiehajúceho Zem na polárnej dráhe vo výške 530 km nad Zemou mali byť blízkozemné asteroidy a rádiometrické určovanie priemerov a albeda prevažne už známych asteroidov.

Pokračovať v čítaní

ZO ŽIVOTA MO: Ocenenie k Medzinárodnému dňu svetla

V prvej polovici mája boli po minulé roky organizované Európske solárne dni, kde aj kde SZA jedným z organizačných partnerov. Tohto roku sa však z dôvodu karantény nekonali. Mimoriadne významný bol rok 2018. 16. mája 2018 bol v sídle UNESCO v Paríži tento deň vyhlásený za Medzinárodný deň svetla (MDS). Pre nás to bolo o to potešiteľnejšie, že tam bola prezentovaná a fotografia Danky Rapavej Buď svetlo.

Pokračovať v čítaní

ZO ŽIVOTA MO: Pocta Maximiliánovi Hellovi

15. mája 2020 si členovia MO SZA v Žiari nad Hronom spolu so svojou materskou hvezdárňou pripomínajú 300 rokov od narodenia Maximiliána Hella, významného astronóma 18. storočia pochádzajúceho z územia dnešného Slovenska. Aj keď oslavy tohto výročia obmedzila súčasná situácia, pri tejto príležitosti pripravili pracovníci KHaP MH malú pripomienku jeho života a diela:

Pokračovať v čítaní

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.