Planétky Labuda a Bánjános

| aktuality

Planétky Labuda a Bánjános

Od momentu keď som v marci 1976 zazrel kométu West, som túžil nájsť  kométu. Ten sen sa mi dodnes nesplnil, ale som trpezlivý a vytrvalý a občas to  skúšam.  Ubehlo takmer 30 rokov, kým som povznášajúci pocit z objavu predsa len zažil. Nebola to síce kométa, „len” blízkozemský asteroid. Nájsť neznámu planétku nie je nič výnimočné, nebude zato nobelovka a ani banány nedostanem v obchode lacnejšie. Ale ten pocit je príjemný. Navyše objavový kredit mi dáva možnosť, ktorú nemajú mnohí, ani profesionálni astronómovia. Svoje planétky môžem pomenovať. A ja tú možnosť rád využívam.

V lete 2008 som pomenoval prvé tri planétky. No a odvtedy pridávam ďalšie a ďalšie. Takto dnes putujú, vďaka mojim návrhom, vo vesmíre asteroidy ako Nové Zámky, Kolonica, Demitra, Popluhár, Tatarka, či Žbirka a Srholec. Z tých najnovších sa mi podarilo dostať na oblohu dvoch hercov, predstaviteľov ikonickej dvojice z filmu Vesničko má středisková.  V databáze Minor Planet Center tak už nájdete aj planétky (549 228) Labuda a (549 229) Bánjános. Herci stvárnili v tomto filme nezabudnuteľnú dvojicu – vodiča nákladiaku pána Páveka (Marián Labuda) a jeho závozníka Otíka (János Bán).  

Obe telesá som našiel spoločne s maďarským astronómom Krisztiánom Sárneczkym v jeden deň, 24. marca 2011. Sú rovnako veľké, ich priemer je okolo 1 700 m a obe obehnú Slnko vo vzdialenosti 3 au raz za 5 rokov.

Radosť z objavu mi nikdy nezovšednie. A ten pocit opätovne zažívam po oznámení, že moje návrhy boli schválené. Najväčšia radosť je však až vtedy, keď môžem nositeľovi pomenovania túto informáciu oznámiť a, ak sa dá, odovzdať mu o tom certifikát. Začiatkom leta som takto strávil príjemné chvíle so synom Mariána Labudu a teraz aj s „Otíkom” Jánosom Bánom. Stovky hodín strávených pred monitorom počítača, hľadaním pohybujúcich sa bodiek medzi nehybnými hviezdami nie sú len púhou zábavou a vyplnením voľného času, ale prinášajú mi  viacnásobné potešenie. A nepochybne aj im. Vďačnosť, slzy takmer na krajíčku či chvíľková strata reči. Je to moja pocta, za to, čo vykonali na poli astronómie, či v inej oblasti.

Štefan Kürti, Nové Zámky, ind. člen SZA

www.skaw.sk

 

(549228) Labuda

Citácia pomenovania:

Marián Labuda (1944 – 2018) bol slovenský herec, jeden z najvýraznejších predstaviteľov svojej generácie. Mal za sebou dlhú sériu veľkých divadelných postáv a pravidelne hral v slovenských aj českých filmoch. Jeho najpamätnejší výkon bol v československej kultovej komédii Vesničko má středisková v roku 1985.

 

(549229) Bánjános

Citácia pomenovania:

Bán János (nar. 1955) je maďarský herec. Je zakladajúcim členom známeho budapeštianskeho Divadla Józsefa Katonu, jeden z najpopulárnejších zahraničných hercov českých a slovenských filmov. Jeho najpamätnejšia rola bola v československom kultovom filme Vesničko má středisková v roku 1985.

 

Zdroje:

Všeobecne – databáza pomenovaných asteroidov

https://minorplanetcenter.net/iau/lists/MPNames.html

 

(549 228) Labuda

bulletin: https://www.wgsbn-iau.org/files/Bulletins/V002/WGSBNBull_V002_004.pdf

informácie o pozorovaniach a dráhe asteroidu v Minor Planet Center:

IAU Minor Planet Center

 

databáza NASA: https://ssd.jpl.nasa.gov/tools/sbdb_lookup.html#/?sstr=549228

 

zobrazenie dráhy planétky v Slnečnej sústave:

https://ssd.jpl.nasa.gov/tools/sbdb_lookup.html#/?sstr=549228&view=VOP

 

(549 229) Bánjános

bulletin: https://www.wgsbn-iau.org/files/Bulletins/V002/WGSBNBull_V002_005.pdf

databáza NASA:

https://ssd.jpl.nasa.gov/tools/sbdb_lookup.html#/?sstr=549229

 

zobrazenie dráhy planétky v Slnečnej sústave:

https://ssd.jpl.nasa.gov/tools/sbdb_lookup.html#/?sstr=549229&view=VOP

Š. Kürti s Mariánom Labudom ml.


Š. Kürti s Jánosom Bánom

 

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.