Hlohovský astrofoto workshop (HAF – BAF) 2022

| aktuality

Pozdravujeme všetkých záujemcov o astrofotografiu!

V roku osláv 50. výročia založenia krajskej hvezdárne v Hlohovci vás pozývame na 11. ročník astrofotografického workshopu Hlohovské astrofoto (HAF – BAF), ktorý sa tohto roku uskutoční v dňoch 23. – 25.septembra 2022 v priestoroch penziónu Bezovec. Určený je pre začiatočníkov a rovnako aj pre pokročilých záujemcov o astrofotografiu.

 

Pripravili sme pre vás opäť možnosť naučiť sa, ako sami získate tie úchvatné a krásne snímky oblohy, vesmírnych objektov a úkazov. A to či pomocou fotografickej a astronomickej techniky, ktorú už vlastníte, alebo vám ukážeme, a naučíme vás, aká technika pre Vás vhodná je, aby ste si ju mohli zaoibstarať.

 

Slovenská astrofotografia je čoraz lepšia a našim astrofotografom sa darí čím ďalej tým viac presadzovať sa v konkurencii európskych a svetových kolegov! Je to ale len vďaka tomu, že si nenechávajú svoje skúsenosti len pre seba, ale sú ochotní zdieľať ich medzi sebou a podeliť sa o ne. S Vami. Prednášajúcimi a lektormi pri notebookoch sú naši slovenskí, českí a európski najlepší astrofotografi! Mnohých poznáte aj zo stránok Astrobook-u: www.astrobook.sk

Workshop je určený tak pre začiatočníkov, ako aj pokročilých záujemcov o astrofotografiu a všetky jej „klony“.

Program je tradične veľmi bohatý, s množstvom prednášok, ukážok, a hlavne praktického skúšania rôznych foto a procesingových techník priamo s ďalekohľadmi a s Vašimi notebookmi! Zaznejú aj klasické prednášky, avšak naša akcia nie je seminárom, ale workshopom – pracovnou dielňou. Našim cieľom je naučiť Vás pozorovať a prakticky robiť dobré astrofotky! A ak je to možné, tak Vašou vlastnou pozorovateľskou i spracovateľskou technikou.

Cieľom je teda aj získanie astrofotografií priamo na workshope ľubovoľnou technikou a ich spracovanie počas workshopu do finálnej podoby. Máte možnosť zachytiť Slnko, DeepSky objekty, planéty alebo Mesiac vlastnou prinesenou technikou (s ktorou budete potom pozorovať doma), s technikou lektorov alebo hvezdárenskými prístrojmi, a potom CCD či DSLR materiál spoločne s lektormi spracovať.

Naozaj sa oplatí prísť už v piatok o 17.00 a ostať až do nedele. Preberieme témy, ktoré budú VEĽMI UŽITOČNÉ aj pre tých, čo si o sebe hovoria pokročilí pozorovatelia a astrofotografi a opravíme mnohé mylné predstavy o tom, ako technika funguje a ako by mala.

Hlavné témy workshopu:

  • Astrofototechnika a pozorovacia technika
  • Digitálne zrkadlovky, ich modifikácia a použitie
  • CCD kamery a ich ovládanie
  • Optické systémy a ich použitie na rôzne astroúčely
  • Astrofotografické montáže
  • Pointácia v astrofotografii
  • Časozberná a širokouhlá astrofotografia
  • Širokopásmová a úzkopásmová astrofoto
  • PixInsight a ďalší SW na spracovanie fotiek

Počet účastníkov je obmedzený, registrujte sa preto čo najskôr!

Účastnícky poplatok: Účastnícky poplatok je 60 eur – uhrádza sa pri registrácii v mieste konania. Bude použitý na zabezpečenie ubytovania a stravovania počas celého pobytu. Každému z účastníkov, ktorí prispejú prednáškou do programu workshopu, bude účastnícky poplatok odpustený.

Prihlasovací formulár nájdete na HAF-BAF 2022 prihlasenie.

Vzhľadom na zameranie workshopu je veľmi vhodné priniesť so sebou notebook na spracovávanie snímok a je aj vhodné, aby si účastníci priniesli svoju „domácu“ astrofototechniku, s ktorou sa chcú naučiť pracovať, alebo sa zdokonaliť v jej ovládaní. A naozaj výborné by bolo, keby ste so sebou priniesli aspoň svoj foťák, kompakt či zrkadlovku! Vítané sú aj prípadné doterajšie astrofotografické „úlovky“, ktoré so sebou v podobe fotografií či PC obrázkov prinesiete, vystavíte či prediskutujete ich kvalitu. 

Sledujte naše aktualizované informácie na stránke Hvezdárne a planetária M. R. Štefánika v Hlohovci

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.