Asteroid pod stromček

| aktuality

Vianoce sú asi najkrajšie sviatky roka. V mnohých domácnostiach sú vyzdobené stromčeky a pod nimi si nachádzame darčeky.

Nuž a jeden taký netradičný darček dostal aj náš priateľ Zdeněk Bardon. Pod stromček mu ho dala, po predošlom niekoľkodňovom utajovaní (našťastie prišiel včas) jeho manželka Ivanka. Škoda, že som tam nebol aj ja, rád by som Zdenkovu reakciu videl...😊. Niečo podobné som so Zdenkom zažil deň pred našou spoločnou expedíciou na La Palmu, keď mi ukázal list z ESO, kde ho žiadajú o súhlas s tým, aby bol ich fotoambasadorom.

A čo vlastne Zdeněk dostal? Dostal osvedčenie, že už aj jeho meno je vo vesmíre, dostal osvedčenie o pomenovaní asteroidu Bardon.

„Celá procedúra“ však začala omnoho skôr a jej aktéri len dúfali, že sa oficiálne schválenie nomenklatúrnou komisiou IAU stihne do Vianoc. Kdesi na začiatku ma priateľ upozornil, že Zdeněk ešte svoju planétku nemá, no a mal pravdu, čo by mňa asi ani nenapadlo... Nuž a potom nasledovalo oslovenie nášho člena, Štefana Kürtiho, ktorý nové telesá objavuje na archívnych snímkach a teda má právo ich pomenovať. Aj pre mňa však bolo prekvapením, že tá nová pomenovaná planétka 1991 BM2  bola objavená nie na internete, ale na Kleti Zdenkou Vávrovou ešte v roku 1991. Český objav nesie meno po českom astronómovi. Návrh komisii však, po dohode s objaviteľkou, poslal Štefan. Oficiálny zoznam nových pomenovaná bol uverejnený v WGSBN Bulletine 12. decembra 2022:

(6248) Bardon = 1991 BM2

Discovery: 1991-01-17 / Z. Vávrová / Kleť / 046

     Zdeněk Bardon (b. 1961) is a Czech amateur astronomer, photographer and popularizer of astronomy.  He built his own robotic observatory, and later worked on the automation of large professional telescopes around the world.  He was the founder of the Czech Astrophoto of the Month, and was an ESO Photo Ambassador and is a Honorary Member of the IAU.

Z. Bardona – „Bačkorového astronoma“, nielen ako astrofotografa a popularizátora astronómie, iste nie je potrebné astronomickej (a nielen jej) komunite predstavovať a tak tu je len niekoľko jeho ocenení či organizácií, ktorých je členom:

Čestný člen International Astronomical Union

ESO Photo Ambassador

Česká astronomická fotografie měsíce (otec zakladatel)

Čestný člen České astronomické společnosti

Člen Slovenský zväz astronómov

Člen European Astronomical Society

PR + ŠK

Tu je darček spod stromčeka a náš Zdeněk s manželkou Ivankou

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.