Vesmír blíže lidem II.

| aktuality

Výstava Vesmír blíže lidem se po několika měsících přestěhovala z Onkologického centra Multiscan v Pardubicích do prostor další nemocnice. Fakultní nemocnice Hradec Králové je skutečně obří nejen rozlohou, ale i počtem 5 000 zaměstnanců. Jistě není nutné připomínat, že jakákoliv výstava zde vzbudí relativně značnou pozornost.
Díky pochopení přednosty Rehabilitační kliniky FNHK pana doc. MUDr. Ivana Vařeky, Ph.D. bylo možné instalovat deset velkoformátových obrazů v prostorách ambulance. Bylo velmi příjemné slyšet z úst pana přednosti věty o polidštění prostor kliniky. Protože cílem výstavy není nic menšího, než přinést potěšení a i kapku poznání pro zdravotnický, ale i nezdravotnický personál. Ovšem hlavním cílem jsou pacienti, kteří při prohlídce astronomických obrazů doplněných o QR kódy se alespoň na malou chvíli mohou přenést do nekonečného vesmíru. To jistě přináší odreagování a třeba i tolik potřebný klid a pohodu.
Jedna malá historka na závěr. Během vernisáže, která se odehrála za plného provozu kliniky, z jedné ambulance vystoupila pacientka. Byla zjevně překvapená tím, co se to odehrává, ale po milé výzvě pana přednosty zůstala. Na samotném závěru představení fotoobrazů prohlásila: „Děkuji, netušila jsem, že dnes budu mít tak pěkný den.“
A o tom to přesně je! O potěšení, poznání, popularizaci a pohodě. Kvůli tomu to my všichni děláme.
Po vernisáži 8. 2. 2023 přednosta kliniky řekl: „Velmi si vážíme zapůjčení výstavy do našich prostor a jsme rádi, že výstava nabídne pacientům unikátní pohledy na vesmír a na místa, ze kterých je pozorován“. A krátce předtím, než se s námi rozloučil dodal: „Přijďte se k nám podívat raději na hvězdy, než s chorobou...“.

Zdeněk Bardon

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.