Atacama v Ždánickej hvezdárni

| aktuality

Úspešné prednáškové turné nášho člena Zdeňka Bardona pokračuje. Minulý štvrtok, 23. 3. 2023, sa konala prednáška s výstavou vo hvezdárni Ždánice. Sála bola plná, posledné dva lístky sa mi našťastie podarilo zarezervovať pre členov MO SZA Bratislava ešte v pondelok.

Hŕstka nadšencov astronómie zo Slovenska sa teda vybrala za rieku Moravu k našim astronomickým priateľom. Cesta bola, ako obvykle, poznačená časovým sklzom kvôli obvyklej zápche v Bratislave... Napriek tomu sme dorazili do Ždánic s rezervou asi 50 minút a pokúsili sa narýchlo zohnať nejakú poživeň v blízkej reštaurácii. Úspešne!

Následne rýchly presun do hvezdárne a už sme sa vítali s kamarátmi a známymi vo vynovených priestoroch astronomického zariadenia. Zasadli sme do pohodlných sedačiek v planetáriu a tu zrazu mi niekto zozadu podáva ruku. To už ma vítal Zdeněk s jeho typickým optimistickým úsmevom. Ešte som mu rýchlo dal do ruky členskú kartičku, pretože tá predošlá pravdepodobne leží v niektorom observatóriu v púšti Atacama. Čas pokročil a už aj začala prednáška plná krásnych fotografii astronomických observatórií, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou na vlastné oči všetci vidieť nebudeme môcť. Ale aspoň takéto prednášky nám priblížia, ako to vyzerá na miestach, kde sa robí skutočne veľká astronómia. Prednáška, obohatená humorom a neskutočnými fotografiami astronomických úkazov a meteorologických javov bola ukončená potleskom, otázkami z publika a ďalším veľkým potleskom :-).

Po prednáške nasledovala prehliadka hvezdárne a možnosť pozrieť si najväčší moravský ďalekohľad s priemerom zrkadla 800 mm. Časť verejnosti sa presunula k panelom s výstavou, kde so Zdeňkom družne debatovali nielen o ďalekohľadoch a observatóriách v Atacame.  Keď ľudia autora výstavy "prepustili", dali sme si občerstvenie a spolu s podpredsedom SZA Jurajom Peržom začali plánovať o možnosti pokračovania tejto skvelej výstavy aj za hranicami ČR. Nuž a zdá sa, že ju uvidia priaznivci astronómie aj u nás.

Po odchode verejnosti tu ostali len našinci a zopár známych z Ebicyklu a SZA. Nastal čas trošku podiskutovať pri Roháčovi (moravské víno, ktoré je známe aj v kruhoch astronautov), káve a koláčikoch. V kancelárii riaditeľa hvezdárne bola opustená gitara, avšak nie nadlho. K. Trutnovský oprášil legendárny meteorársky spevník (Kňubol - Kňučící bolid), a tak sa záver večera  niesol v tradičnom astronomickom folklóre.

Teším sa na ďalšie podobné akcie SZA.

Miloš Obert

Prednáška v planetáriu

Ako vidíte naše logo sa hrdo týči medzi astronomickými jedničkami

Členovia SZA pri banneroch

Zdeněk pri banneroch v družnom rozhovore s verejnosťou

A takto sa o nás postaral Karel Trutnovský s manželkou

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.