Asteroid (6263) Druckmüller

| aktuality

Možno ste si všimli v našom kalendári akcií, že vo hvezdárni Ždánice bývajú pravidelne skvelé prednášky.

Vo štvrtok 11. mája 2023 to bola prednáška prof. Miloslava Drukmüllera „Planetky zblízka“. Záverom prednášky bolo slávnostné odovzdanie oficiálneho pomenovania planétky 1980 PX, ktorá má už oficiálne meno (6263) Druckmüller.

Prof. Druckmüllera nie je potrebné astronomickej komunite predstavovať, zvlášť astrofotografom, pre ktorých je ich učiteľom a aj tí najlepší ho volajú „náš guru“. Aj keď je M. Druckmüller vo svojom obore svetovou špičkou, poznáme ho ako mimoriadne skromného, priateľského a charizmatického človeka, ktorý vždy rád poradí a pomôže. Určite sa oplatí zavítať na jeho domovskú fotostránku.

Objekt s označením 1980 PX objavila na observatóriu Kleť Zdenka Vávrová 6. 8. 1980 a s jej súhlasom pomenovanie navrhol náš člen Štefan Kürti. Medzinárodná astronomická únia tento návrh prijala a vo svojom cirkulári (M.P.C. 110621) zo dňa 11. 6. 2018 pomenovanie zverejnila.

Asteroid (6263) Druckmüller má dráhu medzi Marsom a Jupiterom (a = 2,187au) s obežnou dobou 3,235 r, jeho priemer je okolo 4 km (km (pre H 14.79 a albedo 0,15).

Preklad oficiálnej citácie:

Miloslav Druckmüller (nar. 1954) je český matematik, popularizátor astronómie a fotograf, ktorý vyvinul inovatívnu metódu vizualizácie slnečnej koróny počas úplných zatmení Slnka. Rozšíril hranice vedeckej astrofotografie, čo viedlo k rôznym objavom.

 Oficiálne osvedčenie odovzdáva vedúci hvezdárne Ing. Karel Trutnovský

 

prof. RNDr. Miroslav Druckmüller, CSc. s oficiálnym osvedčením

 

Dráha asteroidu a jeho poloha v čase jeho objavenia Z. Vávrovou

 

 

 

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.