Úžasné Poloniny 2023

| aktuality

Poloniny na severovýchode Slovenska sú čarokrásnym kútom našej vlasti. Je tu divoká príroda, milí ľudia, a čo je pre milovníkov hviezdnej oblohy najzaujímavejšie aj tmavá obloha, najlepšia u nás.

Spoznávať krásy Polonín je možné počas celého roka, no počas invenčného podujatia Objavte Poloniny (17. – 20. augusta) to bude tentokrát priam výnimočné. Hlavným organizátorom je OZ Take naše, ktoré tento rok pripravilo 30 zážitkov pre všetkých, od detí až po tých skôr narodených. Nuž ale aké by to boli Poloniny pod hviezdnou oblohou bez hvezdárov!

Najlepším pozorovacím miestom v Poloninách je za lúke za obcou Runina a práve tam na záujemcov o dennú i nočnú oblohu budú čakať astronómovia, členovia SZASAS pri SAV.

Počas dňa v piatok a sobotu  (18. – 19. 8.) si pozrieme ďalekohľadmi Slnko aj Venušu. Na Slnku sa pokocháme tmavými slnečnými škvrnami, ktoré tentokrát iste budú, veď naša denná hviezda sa blíži do maxima svojej činnosti. V špeciálnom ďalekohľade vás upútajú protuberancie – mohutné plazmové výrony hmoty na slnečnom okraji.

Za večerného súmraku lúka „ožije ďalekohľadmi“, od tých malých až po skutočné hvezdárske teleskopy. Nízko nad obzorom bude tenký kosáčik Mesiaca a neskoršie asi najviac zaujme Saturn so svojimi majestátnymi prstencami a Jupiter s jeho mesiačikmi. To najkrajšie však ponúkne tmavá obloha, na ktorej sa bude vysoko nad obzorom klenúť striebristá Mliečna cesta. Naučíme vás poznávať súhvezdia, v ďalekohľadoch si pozrieme nielen osamelé hviezdy, ale tie čo „žijú“ v pároch. Pozrieme sa na hviezdokopy, hmloviny aj vzdialené galaxie. Nuž a keďže bude len niekoľko dní po maxime meteorického roja Perzeidy iste potešia aj lietavice, a tak si budete môcť pri nich splniť aj tie najtajnejšie želania.

Nuž a ak nás v plánovaných časoch nenájdete na lúke, tak určite budeme v krčme U Mirka v Runine, kde sa pod pergolou v príjemnom prostredí môžeme porozprávať o všetkom čo vás zaujíma. Ubytovanie tu však tentokrát nehľadajte, všade budú samí hvezdári...

PR

Do pozornosti dávame aj skvelú fotografiu Perzeíd od Petra Horálka ktorá je z Polonín, článoček o tom, ako to dopadlo vlani,  či dve [1] [2] videopozvánky od hvezdárov z predošlých rokov s týmto textom Simony Rapavej:

  • Klenotníctvo tmavej oblohy, ktoré sa otvára len v noci.
  • Hviezdne retiazky na krku Andromedy, Severná koruna a diamantová Vega.
  • Poslala som do krásnej tmy želanie na Perzeide. 
  •  
  • Objavte…. Tmu. Jej ticho, tajomnosť, krásu. 
  • Objavte…. Staré bučky, bukov a jedle. 

Objavte Poloniny 18. - 20. 8. 2023  (www.objavtepoloniny.sk)

Ocino  má neskutočnú vášeň pre astronómiu. Nielen odborne vysvetlí, ale porozpráva Vám doslova cely príbeh tajomstiev nočnej oblohy a vždy má pripravené nejaké prekvapko.

Príďte si pozrieť to najkrajšie nočné klenotníctvo na Slovensku, ktorým Vás prevedie nielen on, ale aj jeho super kolegovia.

Neváhaj a pošli svoje želanie do vesmíru, Perzeus má  objednaných pre teba špeciálnych kuriérov, padajúce hviezdy, Perzeidy, ktoré sa postarajú, aby sa tvoje želania dopravili na správne miesto .

Stretneme sa v klenotníctve nočnej oblohy Poloniny 18.a 19. 8. 2023, v obci Runina.

Perzeidy v Poloninách (foto Petr Horálek)

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.