Nové knihy

| aktuality

Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove vydala tri knihy, ktoré by nemali chýbať v knižnici astronóma či milovníkov hviezdnej oblohy.

Astronomické oko (2. upravené vydanie)

Autor: RNDr. Peter Begeni

Recenzia: MUDr. Natália Berdisová, RNDr. Pavol Rapavý, Pavol A. Dubovský

Tiež vás nadchýnajú nádherné farebné a často i bizarné pohľady do vesmíru? Vzrušujúce objekty v jeho hlbinách, alebo sa radi dívate len tak do nekonečna pod tmavou oblohou? Niečo iné je však vidieť tie krásy na monitore, a niečo iné zažiť ich na vlastnej koži, vlastnými očami, aj keď nie s takou farebnosťou, akú umožňujú kamery, ktoré to svetlo zbierajú dlhé desiatky minút.

No na to, aby sme ich videli čo najlepšie, nám všetkým prichádza na pomoc už druhé vydanie knihy Astronomické oko. S ním sa žiadny hviezdny tulák vo vesmíre už nestratí a tentokrát ho, už  s pevnou väzbou, môže sprevádzať roky. Kniha totiž svojím rozsahom a pokrytím nie je určená len na rýchle zhltnutie, ale skôr dlhšie nasávanie rozličných odborných informácií na pomedzí astronómie, fyziológie oka, histórie, mechanizmu videnia, mytológie, či ilúzií a optických klamov. Má teda široké cieľové spektrum čitateľov, ak vás oslovila ktorákoľvek z menovaných oblastí, potom vás určite nesklame.

Je to výnimočná kniha, ktorá vám bude trvalým spoločníkom, a podobná neexistuje u nás ani v cudzojazyčnej literatúre.

Počet strán 316, formát  165 x 235 mm, väzba pevná šitá, ISBN ISBN 978-80-89998-34-0

Cena: 10,00 €

 

Hviezdna obloha, moja vášeň (písané rozhovory)

Autor: Ing. Štefan Kürti

Recenzia: RNDr. Štefan Gajdoš, PhD.

Autor, amatérsky astronóm, sa venuje malým telesám Slnečnej sústavy. Skúma archívne dáta zo svetových observatórií a pátra po objektoch, ktoré profesionáli prehliadli. Objavil množstvo planétok (365 ku koncu roka 2023), spomedzi nich desať blízkozemských. Niekoľko jeho rozhovorov so známymi astronómami bolo uverejnených v Kozmose, no vydaná bola len časť z nich. V tejto publikácii si ich všetky môžete vychutnať v pevnej väzbe a v aktualizovanej forme.

Zoznam rozhovorov: K. Sárneczky, R. Kracht, M Langbroek, P. Horálek, R. D. Matson, Luboš Kohoutek, Kamil Hornoch, T. Lovejoy, T. Vorobjov, P. Vereš, Q. Ye , J. Svoreň, A. A. Sharma, S. Murakami, M. Mašek , V. Bahýl, G. Borisov, K. Wierzchoś, B. Tafreshi, R. A. Kowalski, T. Slovinský, J. Poledniková, D. Parrott, M. Meyer, J. Pittichová Chesley.

Počet strán 324, formát 165 x 235 mm), väzba pevná šitá,  ISBN: 978-80-89998-33-3

Cena: 12,00 €

 

Súhvezdia od Andromedy po Žirafu
(komplexný encyklopedický sprievodca hviezdnou oblohou)

Autorka: Mgr. Jana Plauchová

Recenzia: Mgr. Beata Zimnikovalová, Mgr. Peter Zimnikoval

Publikácia obsahuje najkomplexnejšie informácie výhradne o súhvezdiach (s výnimkou niektorých úvodných veľmi úzko súvisiacich tém), aké kedy boli v slovenčine knižne vydané. Knižka na jednom mieste zjednocuje všetky dôležité informácie o každom z 88 súhvezdí počnúc mytologickým a historickým pôvodom cez objekty v ňom, od najjasnejších až po pozorovateľné iba najväčšími prístrojmi na svete.

Objekty na nebeskej sfére nielen popisuje, ale objasňuje aj súvislosti a vzťahy medzi nimi.

Súhvezdia od Andromedy po Žirafu stavajú hlavne na kvalitnom textovom obsahu. To ale neznamená, že ho nesprevádzajú moderné, starostlivo vyberané astrofotografie a originálne ilustrácie.

Počet strán 592, formát 210 x 297 mm, väzba pevná šitá, ISBN 978-80-89998-357

Cena: 25,00 €

 

Knihy si je možné objednať v SÚH Hurbanovo, Komárňanská 137, 947 01  Hurbanovo, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., +421/352 45 11 09

 

Aj keď som takmer všetky rozhovory z knihy Š. Kürtiho Hviezdna obloha, moja vášeň už poznal z autorovej stránky, predsa ma len jeho návšteva, a kniha s osobným venovaním, potešila, veď stretnutia s priateľmi sú vždy obohacujúce...

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.