Za prof. Jiřím Bičákom

| aktuality

Vo veku 82 rokov zomrel prof. RNDr. Jiří Bičák, DrSc., dr. h. c. (7. 1.1942 – 26. 1. 2024), ktorý bol nielen špičkovým vedcom, ale vedel vedu, aj tú najnáročnejšiu, i popularizovať. Prof. Bičák chcel byť pôvodne lekárom, no „zlákala“ ho veda. Vyštudoval MFF UK v Prahe a od roku 1964 pracoval katedre teoretickej fyziky a neskôr na Ústave teoretickej fyziky MFF UK. Zaoberal sa všeobecnou teóriou relativity, kozmológiou, astrofyzikou ale aj históriou a filozofiou fyziku 20. storočia, je zakladateľom prestížnej Učené společnosti České republiky. K štúdiu teoretickej fyziky ho podnietila Einsteinova kniha „Jak vidím svět“, pri ktorej mal pocit, že obsahuje tie najhlbšie otázky o svete. Vo svojom živote sa riadil aj Einsteinovým výrokom, že „Človek nemá vŕtať dosku v jej najtenšom mieste“. J. Bičák je autorom viac ako 140 vedeckých prác, ktoré citovali aj také osobnosti ako I. G. Novikov, či nositelia Nobelovej ceny Ch. V. RamanKip. S. Thorne. Prednášal na mnohých významných svetových pracoviskách, za svoju prácu získal množstvo ocenení a na jeho počesť bol pomenovaný asteroid (55844) Bičák.

Jeho záľubou a relaxom bola hudba, ktorú počúval doma aj v práci, sám hral na husle. Pozoruhodná je jeho rozsiahla zbierka kníh o Einsteinovi, či množstvo monografií a publikácií o výtvarnom umení, keďže v mladosti rád maľoval.

Na pozvanie sira Martin Reesa prednášal na Univerzite v Cambridgi, kde sa zoznámil s Rogerom Penrosom aj so S.Hawkingom, ktorý sa narodil len o deň neskôr ( 8. 1. 1942). Spriatelili sa, a tak niektoré z narodením, ak bol v Cambridge, oslavovali s priateľmi a kolegami počas oboch dní.

Česť jeho pamiatke!

PR

Ďalšie informácie:

 

prof. Bičák – laureát Nušlovej ceny ČAS 2017

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.