Astrofilm 2015

| aktuality

13. – 15. októbra 2015 sa v kine Fontána KSC Fontána v Piešťanoch konal už 9. ročník medzinárodnej súťažnej prehliadky Astrofilm 2015. Hlavným organizátorom je Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo, Mesto Piešťany a Mestské kultúrne stredisko Piešťany a tohtoročnými oficiálnymi partnermi aj náš SZA a SAS.

Organizátorov tohto roku príjemne prekvapil vzrastajúci záujem verejnosti, no zvlášť počet 18 prihlásených súťažných filmov od nás aj zo zahraničia (Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Ukrajina, Francúzsko, Holandsko a USA). Bol to maratón 15 hodín projekcie, výstav a prednášok. Vestibul „zdobili“ výtvarné, fotografické aj posterové výstavy, astronomickú techniku tu prezentovali firmy TROMF a Astronyx a svoj kútik tu mali aj meteority M. Ormandyho. V súvislosti s Medzinárodným rokom svetla na plagátoch a posteroch bola prezentovaná problematika svetelného znečistenia a naše chránené oblasti tmy (Park tmavej oblohy Poloniny, Jizerská oblast tmavé oblohy, Beskydská oblasť tmavej oblohy a Park tmavej oblohy Veľká Fatra).

Úvod Astrofilmu, ešte pred jeho slávnostným otvorením patril krstu knihy dr. P. Begeniho Astronomické oko (Čo by mal hviezdny tulák vedieť o ľudskom oku, aby sa mohol správne dívať do vesmíru). Krstným otcom bol dr. Rapavý a krstným médiom „špeciálny hviezdny prach“, no s tým sa pracovalo mimoriadne opatrne, veď sypať prach do oka sa nemá... Všetko však dopadlo báječne a to iste aj preto, že sme scenár nemali pripravený a išli „naživo“.

Lektorom Astrofilmu bol tohto roku popularizátor a skvelý fotograf Petr Horálek. Za zatmeniami a tmavou oblohou precestoval polovicu sveta a tak diváci mohli zhliadnuť v niekoľkých prezentáciách úchvatné klenoty južnej oblohy. Z jeho rozprávania bolo cítiť, ako hviezdnu oblohy miluje a čo všetko musel obetovať, aby sa ňou mohol kochať. Priam bravúrne rozohral rozprávanie pre deti, ktoré ho po prednáške obklopili ako kuriatka. Viac o celom programe Astrofilmu je na oficiálnom plagáte.

Tradičnému pozorovaniu ani tento rok počasie neprialo, počasie bolo upršané.

Záver Astrofilmu patril J. Kapušovi (SOSA) a Znovuzrodeniu Pluta, no ale samozrejme sa hovorilo o pripravovanej prvej slovenskej družici  skCUBE.

Zhodnotenie úrovne prehliadky urobila predsedníčka poroty prof. I. Mayerová, ArtD (Ateliér dokumentárnej tvorby, Filmová a televízna fakulta VŠMU v Bratislave) a ocenení boli:

Hullámvadászok (Lovci vĺn).-Kollányi Ágoston, Pásztor Balázs – Cena primátora
Posolstvá vesmíru - Michal Maturkanič, Vihorlatská hvezdíreň Humenné – Cena gen. riaditeľa SÚH
Polaris, o vesmírné ponorce a tajemství polární noci - Saint Etienne Planetarium production – Cena divákov
Aj keď ďalšia kategória oficiálne vyhlásená nebola, porotu zaujal film astronomického krúžku pri Michalovskej hvezdárni a tak získali Čestné uznanie poroty.
V kuloároch sme si vymieňali hlboké dojmy z českých astronomicko-cestopisných filmov (Petr Horálek: Za černým sluncem do ruské velkozemě a Antonín Reňák: Bližšie ku hviezdam). Bolo z nich mimoriadne cítiť priateľstvo i pokora z vesmíru, ktorú ľudstvo tak veľmi potrebuje. Aj maďarský film (Mizser Attila a Pete Gábor: Znovuzrodenie jednej hvezdárne Egy csillagvizsgáló újjászületése) o obnovení maličkej zdevastovanej hvezdárne nás zaujal ľudskými príbehmi,  práve v ľudskom faktore je dnes najväčšie poslanie hvezdární, lebo obrázky z vesmíru si dnes každý môže stiahnuť z internetu, ale vnímanie vesmíru, odovzdávanie seba samého ďalším generáciám je kontinuita tejto kultúry a tá je nenahraditeľná.

Za skvelý priebeh celého tohtoročného Astrofilmu patrí poďakovanie zamestnancom SÚH, z ktorých bolo cítiť, že im Astrofilm už prirástol k srdcu. Ďakujeme!

P. Rapavý

 

Priatelia P. Rapavý a P. Begeni pri krste knihy Astronomické oko

 

Autorovi knihy s poďakovaním blahoželal za vydavateľa jej gen. riaditeľ M. Vidovenec

 

P. Horálek po prednáške a vyhodnotení testu s deťmi čakajúcimi na meteority, tektity a svoje ceny

 

D. Rapavá pri svojej výstave venovanej Medzinárodnému roku svetla v Auparku

 

Vestibul kina s postermi a výstavami

 

Výstava astronomickej techniky firmy TROMF PIAROVÁ

 

M. Maturkanič ďakuje po prebratí Ceny SÚH a nás len potešilo, že sme boli pri tom

 

Všetko dopadlo na jedničku a tak D. Výbochová aj P. Horálek majú dôvod na úsmev

 

Firma Kvant dala za festivalom krásnu „svetelnú laserovú bodku“

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.