Súťaž „V zajetí vesmíru“

| astronomické súťaže

Knihovna U Mokřinky, pri príležitosti 135. výročia svojho založenia, vyhlasuje 9. ročník fotografickej a výtvarnej súťaže v spolupráci s Hvězdárnou barona Artura Krause Pardubice, Hvězdárnou Žebrák, Fyzikálním ústavem v Opavě, Slovenským zväzom astronómov, fotografmi Danielou Rapavou, Tomášom Slovinským a Českou astronomickou spoločnosťou. Tentokrát na tému „V zajatí vesmíru“, určenú pre fotografov a výtvarníkov. Téma otvára možnosti a hlbokú inšpiráciu pre všetkých fotografov, kresliarov, maliarov a ďalších grafických umelcov. Témou tohtoročného ročníka je tiež pálčivý problém svetelného znečistenia.

Téma „V zajatí vesmíru“ sa dá vnímať veľmi rozmanito a je skutočne pre všetkých fotografov a umelcov.

Príroda okolo nás, momentky s hviezdnym nebom, západy a východy, podivuhodné mraky, ale i nápadité vyjadrenie vlastného chápania vesmíru – to všetko a určite omnoho viac si môžete predstaviť pod témou najnovšieho ročníka tradičnej populárnej mokerskej fotosúťaže.

Pochopiteľne sa ponúka zapojiť do súťaže aj nejakým astrofotografickým úlovkom, k čomu budú v súťaži určené samostatné kategórie. Vesmír ale nie je  len o hviezdach a planétach: pre niektorých sú to krásne zážitky v prírode, búrky, pohľady do vody… ale, samozrejme v téme nekonečného vesmíru by nemali chýbať ani exotické objekty ako galaxie, čierne diery, pestrofarebné hmloviny...

Na myseľ iste príde cestovanie vesmírom aj časom. Vo všetkých prípadoch záleží na vlastnej fantázii a vzťahu k vesmíru okolo nás. Hodnotí sa totiž hlavne originalita, ale aj vzácnosť (či už úkazu alebo diania okolo vás). Do súťaže sa môžu zapojiť ako mladí fotografi, tak aj mladí umelci – kresliari, maliari alebo mladí počítačoví grafici.

Svetelné znečistenie, ktorá nás okráda…

Témou tohtoročného ročníka je znovu aj pálčivý problém svetelného znečistenia.

Už niekoľko desiatok rokov ekológovia, astronómovia, ale aj vodiči či bežní obyvatelia presvetlených miest narážajú na problémy spojené z nadbytkom umelého osvetlenia. Svetelné znečistenie negatívne ovplyvňuje naše zdravie, nočné druhy zvierat, komplikuje na niektorých miestach aj dopravu a v konečnom dôsledku nás pripravuje o krásu hviezdnej oblohy. Viac o svetelnom znečistení sa každý môže dozvedieť v dokumentárnych filmoch „Hledání ztracené tmy“ alebo „Vo svetle noci“. Podrobnosti sú tiež na stránke www.svetelneznecisteni.cz. Fotografi sa v rámci súťaže môžu zapojiť snímkami poukazujúcimi na tento problém, ale tiež na jeho možné riešenie. Aj tu sa medze nekladú, môže ísť o obrázky presvetlených miest, snímky správneho osvetlenia, snímky nočných zvierat atď.

Do súťaže sa je možné zapojiť do 31. augusta 2024, účastníkov už teraz čakajú pekné ceny.

Základné kategórie, podmienky a prihlášky (1, 2, 3, 4) nájdete  aj na tomto odkaze.

Tešíme sa na vaše práce!

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.