ZO ŽIVOTA MO - Medzinárodný deň detí 2015 v Rimavskej Sobote

| Zo života MO

Medzinárodný deň detí (MDD) sa už tradične oslavuje 1. júna, pripravujú sa mnohé kultúrne, zábavné i športové akcie. Tento deň má upozorniť na práva a potreby detí a pripomínajú si ho vo viac ako 21 krajinách.

Hlavným organizátorom MDD v Rimavskej Sobote je už tradične Centrum voľného času Relax, s ktorým hvezdáreň aj Miestna organizácia SZA úzko spolupracuje a tak aj tentokrát v Ekorelaxe 30. mája hvezdári nechýbali.

Všetci obdivovali „veľký ďalekohľad“ a často sme počuli: „Ujo ale vo hvezdárni sme u vás videli ešte väčší!“. Slnko bolo na škvrny skúpe, len s dvoma malými skupinami, no o to krajšie to bolo na jeho okraji. Pohľad na protuberancie, zvlášť na západnom okraji, vyvolával nadšenie a mnohí sa vracali, aby videli, či sa zmenili. Pozornejší si všimli aj mohutný filament, ktorého dĺžka dosahovala polovicu priemeru slnečného disku. Počasie bolo takmer ideálne, no pre nás aj unavujúce, veď niekoľkohodinový pobyt pri ďalekohľadoch dal poriadne zabrať. Boli sme v jedom kole, Danka ani nestihla fotografovať. Otázky boli milé i všetečné, pýtali sa nielen deti ale aj rodičia, na oddych nám akosi čas neostával, stále bolo rušno... Deti zaujali ukážky využitia slnečnej energie, zvlášť solárne hračky a každý, kto splnil nejakú nenáročnú úlohu dostal malú odmenu.

Neskoro popoludní, keď sme s organizátormi hodnotili tohtoročný MDD, sme boli unavení, no spokojní. Tešil nás veľký záujem, pocit dobre vykonanej práce a mnohí nás ešte navštívia aj vo hvezdárni.

Viac informácií o celom priebehu tu.

P. Rapavý

Pri ďalekohľadoch bolo vždy rušno, nastavenie montáže bolo solídne

Najmenším sa páčil motýlik, ktorý sa poriadne trepotal, nebáli sa ani pavúka, a tí smelší "študovali" prečo sa to vlastne hýbe...

Nuž a keďže je Medzinárodný rok svetla, využili sme aj pekný plagát a tak bolo veru o čom hovoriť.

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.