ZO ŽIVOTA MO - Prázdniny s ďalekohľadom

| Zo života MO

Horúčavy tohto leta vyháňali k vode, ale členov SZA z našej miestnej organizácie v Rimavskej Sobote ste mohli aj počas sparných víkendov nájsť s ďalekohľadom medzi ľuďmi. Nemohli chýbať na tradičných akciách, kde by to už bez hvezdárov nebolo ono...

 

Hneď začiatkom júla bolo večerné pozorovanie s prednáškou vo Vyšnej Pokoradzi. Je to miestna časť nášho mesta, no jej obyvatelia hvezdáreň navštevujú, no tentokrát nás chceli mať „u seba“.

Koncom júla v Drienčanoch, pôsobisku Pavla Dobšinského, sme sa zase cez deň na akcii Dedina ožíva, stretli s priateľmi, atmosférou jarmoku i pohostinnými kulinárskymi dvormi. Spolupráca s obcou trvá od postavenia rozprávkových slnečných hodín a neskoršie aj pomenovania asteroidu po P. Dobšinskom, aj takto sa zviditeľňuje kultúra. Organizátori nás vždy zahrnú do programu a tak návštevníci vedia, že sa môžu tešiť na pozorovanie škvŕn i protuberancií, ukážky solárnych hračiek, propagačné materiály, ale hlavne na besedy. V takmer neznesiteľnej horúčave to oddychovka veru nebola. My sme sa zase potešili aj možnosti osobne sa poďakovať predsedovi samosprávneho kraja za podporu projektu pre SZA v astroparku. Dobrú náladu priniesli i vystúpenia súborov, k nám na stanovište prišli zahrať do uška Paľovi jeho obľúbenú „A od Prešova...“.

Dobrá nálada a rodinná atmosféra spájala ľudí i akcie.

Podobná panovala v Bottove v auguste na Dni obce, kde sme sa cítili ako súčasť ich veľkej rodiny. Veľká škvrna na Slnku, ktorá bola tesne na okraji prilákala mnohých, ktorí sa popri inom programe často vrátili i viac krát, aby skontrolovali protuberancie, prípadne, aby sa zase na niečo spýtali. Nuž a nejaké zaujímavosti sme sa dozvedeli „z prvej ruky“ aj my o vzťahu I. Kraska a M. R. Štefánika. (pozn. obec Bottovo má meno podľa I. Kraska).

Okrem tradičných akcií sme boli pozvaní Mládežníckym parlamentom koncom augusta aj na medzinárodnú s názvom Bubble Day, či Deň bublín, priamo na námestí v Rimavskej Sobote. Slnko sa tvrdohlavo skrývalo celý deň za mrakmi, ale keď prišla hodina H, vykuklo a potešilo mohutnou skupinou slnečných škvŕn. Aj to pridalo kúsok eufórie k množstvu bubliniek, vznášajúcich sa nad hlavami. A tak popri detských súťažiach i vystúpení L. Matyinka z povestného Maduaru, prichádzali pomaľovaní malí zvedavci k ďalekohľadu i triédru. S pozorovaním pomáhali aj členovia Klubu mladých astronómov pri hvezdárni, budúci nádejní členovia SZA, ktorí chodili celé leto pomáhať aj na večerné pozorovania na hvezdáreň.

Členovia SZA i hvezdáreň sa tak stávajú už neodmysliteľnou súčasťou letných aktivít pre návštevníkov kultúrnych podujatí, obyvatelia nielen nášho mesta sú na nás hrdí a slová uznania sa vždy dobre počúvajú.

Daniela Rapavá

 

 

 

Drienčany: Okolo poludnia bolo Slnko už vysoko, a tak sa mu musel pokloniť aj mocný heligonkár

 

 

Drienčany: Časť materiálov a skladačiek, propagačný panel, kde sa diskutovalo, a časopis Kozmos je akosi mimo záberu...

 

 

Drienčany: M. Kotleba, predseda BBSK, si pozorovanie u svojich hvezdárov nenechal ujsť

 

 

Bottovo: Náš kamarát Jožko Mikulec nám ulahodil pestrou zmesou trampských skladieb, na ktorých sme vyrastali

 

 

Bottovo: Záujem bol u veľkých aj malých

 

 

Bottovo: Tento malý zvedavý chlapček sa k ďalekohľadu vracal pravidelne...

 

 

Bubble day: Škvrny boli skvelé, potešili aj tých najmenších, no ďalekohľad musel byť hodne nízko

 

 

Bubble day: Mladí adepti z KMA aj s vlastným ďalekohľadom na projekciu

 

 

Bubble day: Delák padol alebo bublinka letela tak vysoko?

Nuž a na svoje si prišla aj Danka, veď na námestí boli tisícky bublín, a tak si mohla schuti zaexperimentovať :-))

Bublinkový deň však končil pre nás až neskoro v noci vo hvezdárni pri rozhovoroch o exoplanétach a ich výskume s kolegom z Astronomického ústavu SAV.

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.