ZO ŽIVOTA MO: Prednáška Petra Horálka v Nitre

| Zo života MO

Tento rok požiadala o podporu z nášho dotačného programu pod názvom "HOVORME O ASTRONÓMII" len jedna miestna organizácia. Konkrétna suma tak podporila prednášku českého astronóma Petra Horálka v Nitre, ktorú zorganizovala tamojšia MO SZA vo štvrtok 28. októbra 2015. Viac o možnosti využiť náš dotačný program na podporu prednášok aj vo vašich podmienakch sa dozviete v tomto odkaze.

Petr Horálek je český astronóm, fotograf, cestovateľ a spisovateľ. Vyštudoval teoretickú fyziku a astrofyziku na Masarykovej Univerzite v Brne. Po ukončení štúdia začal pôsobiť na Astronomickom ústave Akadémie vied Českej Republiky. Od januára 2015 začal cestovať po svete a zdokonaľovať sa v oblasti astrofotografie, hlavne v oblasti panoramatických snímkov s vysokým rozlíšením určených najmä pre planetáriá. Zároveň sa počas svojich ciest snažil zdokumentovať krásu nočnej oblohy v oblastiach s minimálnym svetelným znečistením.

Prednáška bola  dohodnutá vopred niekoľko mesiacov v spolupráci s Ing. Jurajom Pecháčom a Ing. Romanom Švihoríkom a uskutočnila sa v priestoroch Krajského osvetového strediska v Nitre.

Petr Horálek nám priblížil nádherné fotografie nočnej oblohy a nedotknutej prírody z jeho cesty na Nový Zéland a Cookove ostrovy. Bolo to zaujímavé rozprávanie okorenené vtipnými zážitkami. Na prednáške bolo taktiež možné zakúpiť jeho knihu “Tajemná zatmění”, ktorá bola plná pútavých obrázkov a dôležitých informácií o slnečných i mesačných zatmeniach.

Roman Vaňúr

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.