Januárová nočná obloha

| aktuálne na oblohe

Prichádza nový rok 2024 a s ním nádielka objektov vesmíru, ktoré máme možnosť pozorovať v prvý mesiac. Január 2024 síce nebude bohatý na zaujímavé úkazy, no dominantou nočnej oblohy bude naďalej Jupiter, možno sa podarí pozorovať nejakú kométu a astrofotografi určite nepohrdnú objektami hlbokého vesmíru v súhvezdí Orión.

(pozn.: všetky uvedené časové údaje sú pre polohu stredné Slovensko a SEČ)

M 45 otvorená hviezdokopa Plejády (foto: Matúš Trembáč)

Planéty

Merkúr sa v decembri nachádzal v dolnej konjunkcii so Slnkom a v januári sa presunie na rannú oblohu. Bude vychádzať 1,5 hodiny pred Slnkom s 0,6 mag. Pozorovacie podmienky sa budú zlepšovať, ale jeho jasnosť bude stúpať len pozvoľne. Dňa 12. 1. je v najväčšej západnej elongácii s −0,3 mag. Postupne sa začne opäť uhlovo približovať k Slnku a koncom januára vychádza už len trištvrte hodiny pred Slnkom. Dňa 27. 1. sa bude nachádzať v konjunkcii s Marsom, kedy bude mať −0,2 mag a Mars 1,3 mag. Pri tejto konjunkcii sa budú od seba uhlovo nachádzať 0,4°. 

Venuša sa bude nachádzať na rannej oblohe s −4,1 až −3,9 mag. Začiatkom januára vychádza 3 hodiny pred Slnkom a koncom mesiaca takmer 2 hodiny pred východom Slnka. Dňa 8. 1. bude v konjunkcii s Mesiacom, a tesne nad horizontom sa k nim pripojí aj Merkúr. Venuša sa bude počas januára presúvať popri hviezde Antares v súhvezdí Škorpión a 24. 1. sa bude presúvať severne od otvorenej hviezdokopy M 21.

Mars bude v januári tak ako aj v decembri nepozorovateľný.

Jupiter sa nachádza v južnej časti súhvezdia Baran (−2,7 až −2,4 mag). Je stále dobre pozorovateľný, začiatkom januára zapadá po 2. hodine ráno a koncom mesiaca hodinu po polnoci. Na prelome rokov sa nachádza v zastávke a začne sa pohybovať v priamom smere (na východ). Konjunkcia s Mesiacom nastane dňa 18. 1.

Saturn sa nachádza v súhvezdí Vodnár (0,9 mag) a uhlovo sa približuje k Slnku. Začiatkom januára zapadá po 20. hodine a koncom mesiaca už pred 19. hodinou. Konjunkcia s Mesiacom nastane dňa 14. 1.

Urán sa nachádza vo východnej časti súhvezdia Baran (5,6 mag) asi 13° východne od Jupitera. Pohybuje sa spätne a zapadá o hodinu neskôr ako Jupiter. Dňa 27. 1. je v zastávke. Konjunkcia s Mesiacom nastane dňa 19. 1.

Neptún sa nachádza v západnej časti súhvezdia Ryby (7,9 mag). Začiatkom januára zapadá po 22. hodine a koncom mesiaca pred 21. hodinou. Konjunkcia s Mesiacom nastane dňa 15. 1.

Trpasličie planéty

(134340) Pluto sa 3. 1. presunie zo súhvezdia Strelca do súhvezdia Kozorožec, a v januári je takmer nepozorovateľný .

(1) Ceres (9,1 mag) sa koncom januára presunie na rannú oblohu a bude vychádzať 2,5 hodiny pred Slnkom.

Asteroidy

V januári bude najjasnejším asteroidom (4) Vesta v súhvezdí Býk a 13. 1. sa bude presúvať 0,5° pod Krabiu hmlovinu M 1.

Kométy

Pozorovateľná bude krátkoperiodická (6,37 roka) kométa Jupiterovej rodiny 62P/Tsuchinshan 1 s 9,3 mag, ktorá prešla perihéliom 25. 12. Ďalšou pozorovateľnou je krátkoperiodická kométa (7,5 roka) 144P/Kushida v súhvezdí Ryby (8 mag), ktorá prejde perihéliom 25. 1. a kométa C/2021 S3 PanSTARRS.

Meteorické roje

Novoročným meteorickým rojom sú Kvadrantidy s maximom 4. 1. a ZHR 80. Radiant je cirkumpolárny v súhvezdí Pastier večer len nízko nad obzorom a pozorovanie bude zhoršovať Mesiac v poslednej štvrti.

Súhvezdie Orión a jeho hmloviny M 42,  IC 434 a M 78 (foto: Anton Poživenec, Piešťany)

Astrofotografia

Z hlbokého vesmíru nám január prináša hmloviny v súhvezdí Orión a mnoho ďalších zaujímavých objektov ako:

IC 342 špirálová galaxia v súhvezdí Žirafa,

M 45 otvorená hviezdokopa Plejády v súhvezdí Býk,

NGC 1499 emisná hmlovina Kalifornia v súhvezdí Perzeus,

IC 2118 reflexná hmlovina Hlava bosorky v súhvezdí Eridanus,

IC 405 emisná a zároveň reflexná hmlovina Horiaca hviezda v súhvezdí Povozník,

M 1 planetárna Krabia hmlovina v súhvezdí Býk,

M 42 emisná Veľká hmlovina v Orióne,

IC 434 tmavá hmlovina Konská hlava v súhvezdí Orión.

Matúš Trembáč

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.