Nové publikácie

| aktuality

Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove v týchto dňoch vydala tri nové tituly, ktoré iste potešia každého milovníka či priaznivca astronómie.

Astronomická ročenka 2024

Tradičný titul, ktorý má u nás už viac ako 50-ročnú históriu...

Jej zostavovateľom je P. Zimnikoval, ktorý s kolektívom ďalších šiestich autorov (J. Gerboš, T. Gráf, L. Hric, P. Rapavý, M. Rybanský, J. Svoreň) pripravil publikáciu, ktorá by nemala chýbať v žiadnej hvezdárskej knižnici.

Astronomická ročenka obsahuje základné časové a polohové údaje nebeských objektov od januára do decembra roka 2024. Sú v nej aktuálne informácie o pohyboch Slnka, Mesiaca, planét, meteorických rojoch, kométach, asteroidoch, Galileiho mesiacoch, zatmeniach Slnka a Mesiaca, zákrytoch hviezd a planét Mesiacom, premenných hviezdach a pod. Novinou sú dva netuctové príspevky o sporadických meteoroch a katalógov hviezd. Zostavovateľ ročenku aj tohto roku obrazovú časť „vyšperkoval“ invenčnými grafmi a ilustráciami.

ISBN 978-80-89998-31-9 , formát 144 x 205 mm, 128 strán, plnofarebná tlač, lepená mäkká väzba

cena: 6 €

 

ilustrácie k efemeridám na mesiac marec 2024

K libráciám Mesiaca a sporadickým meteorom

 

Astronomický kalendár 2024

XXXVII. ročník  nástenného kalendára s bohatými informáciami o postavení planét, Mesiaca a Slnka na jednotlivé dni roka, pomocou ktorých sa i najširšia verejnosť dokáže orientovať na hviezdnej oblohe. Súčasťou týchto informácií sú údaje o východoch a západoch Slnka, fázach Mesiaca, jeho najmenšej a najväčšej vzdialenosti od Zeme, maximálnych jasnostiach planét, zatmeniach Slnka a Mesiaca, vstupoch Slnka do znamení zvieratníka, maximách meteorických rojov, teplotných rekordov v jednotlivých mesiacoch roka za posledných 152 rokov, ako aj údaje o zavedení letného času. Pripomína výročia našich a svetových astronómov a výročia svetovej kozmonautiky. Publikácia je tohto roku ilustrovaná fotografiami zo súťaží Svieťme si na cestu... nie na hviezdy a Astrofoto. Publikácia bola vydaná v spolupráci so Slovenským zväzom astronómov.

ISBN 978-80-89998-30-2, formát 235 x 330 mm, 28 strán aj s obálkou, plnofarebná tlač

cena 3 €

 

Antonín Bečvář: Zrcadlo kosmu

RNDr. Antonína Bečvářa, zakladatreľa observatória na Skalnatom plese, iste predstavovať nie je potrebné, jeho legendárne hviezdne atlasy ho preslávili po celom svete. Knihu Zrcadlo kosmu napísal ešte v roku 1949, no cenzorským zásahom nevyšla. Jej prvé vydanie sa uskutočnilo až v roku 2022 a bolo výsledkom dobrej česko-slovenskej spolupráce. Záujem o knihu bol veľký a tak vlastne hneď po jej vydaní bola nedostupná. Slovenská ústredná hvezdáreň v tomto roku však zabezpečila jej druhé vydanie, a tak sa snáď dostane ku všetkým, ktorí majú radi vesmír. Publikácia popisuje, čo všetko ľudstvo o vesmíre vedelo v roku 1949, teda pred érou umelých družíc a letov do vesmíru. Ak však máte radi klasické sci-fi, ktoré bolo písané tiež v tomto období, a chcete vedieť z akých poznatkov jeho autori vychádzali, určite si Zrcadlo kosmu zaobstarajte!

Je to mimoriadna publikácia, kde sa dozviete nielen veľa poznatkov, ktoré sú platné aj dnes, ale nahliadneme aj do duše vedca, tejto mimoriadnej osobnosti. Je to akási lyrizovaná próza a Bečvářove texty sú doplnené textami básnika Otokara Březinu.

Za celoživotnú publikačnú činnosť bola RNDr. Antonínovi Bečvářovi in memoriam udelená cena  Littera Astronomica 2023. Organizácie si môžu zapožičať aj posterovú výstavu  Antonín Bečvář – astronóm, ktorý miloval mraky (kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.).

ISBN 978-80-89998-21-0, formát A4 (210 x 297 mm), 220 strán, tlač v odtieňoch sivej, pevná väzba

cena: 10 €

 

Publikácie je možné objednať písomne na adrese Slovenská ústredná hvezdáreň, Komárňanská 137, 947 01 Hurbanovo alebo e-mailom Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.