Výsledky zákrytu Venuše

| aktuality

Zákrytu Venuše Mesiacom venovali aj médiá značnú pozornosť, dokonca aj Facebook o ňom informoval, a tak snáď nebolo poriadneho hvezdára, ktorý by si nechal tento krásny úkaz ujsť. A nezáležalo na tom, či ho chcel vidieť len tak na vlastné oči, alebo, ak mal možnosť, si ho aj zdokumentovať.

9.novembra si niektorí ešte ráno pred východom Slnka vychutnali kosáčik Mesiaca aj Venušou ešte v celkom úctivej vzdialenosti okolo 2°.

V Komárne ešte dve hodiny pred zákrytom bolo všetko v poriadku,  obloha bola krásna, čistá modrá. Mesiac sme našli bez problémov a vľavo od neho hneď aj Venušu ako svetlú bodku. Pohľad triédrom bol skvelý a srdce zaplesalo, keď zorným poľom ešte preletelo Jumbo s výraznými kondenzačnými stopami 😊.

Ďalšie prípravy na pozorovanie sa nekonali, čakala nás dôležitá cesta do Bratislavy. Ani nie v polovici cesty bola samozrejmá zastávka v Dolnom Bare u Obertovcov, veď Miloš, ako predseda SZA mal tiež ísť na onú dôležitú cestu. Na dvore už bola pripravená technika na pozorovanie zákrytu, Venuša na monitore notebooku bola ako jasná perla. Spokojní sme si mädlili ruky. Nasnímame zákryt a potom vyrazíme. Od juhozápadu sa však hrozivo približovala oblačnosť a Venuša sa začala strácať. Posledný záber bol 3 minúty pred zákrytom a potom už nič... Nuž a tak, keď už podľa času bolo zrejmé, že vstup neuvidíme a zákryt pre nás nastal priskoro, pobalili sme techniku a vydali sa na cestu do Bratislavy aj s nádejou, že sa nám podarí triédrom uvidieť niekde z okolia Bratislavy aspoň výstup. Nepodarilo sa. Ale na to dôležité stretnutie na Prírodovedeckej fakulte UK sme dorazili včas, dokonca ešte v miernom predstihu... Na chodníku pred fakultou sme si spomenuli na živého maskota hvezdárne v Rimavskej Sobote, nášho múdreho hrubosrstého jazvečíka Baka, ktorého s láskou voláme Bačik. Miloš si totiž všimol nápis na chodníku „Bačik, PhD.“ 😊.

Priebežne sme dostávali správy, kto kde uspel a kto nie, komu počasie prialo a komu nie.

Tu je niekoľko obrázkov od našincov.

 

Danka si v Komárne urobila len 100 mm objektívom fotografiu na pamiatku

V Dolnom Bare sa Julka teší ako pekne vidieť fázu Venuše

Všetko je pripravené, namiesto okuláru už je kamera. Začína sa povážlivo mračiť... Nie, neprší, to len Palo dáždnikom vrhá tieň do tubusu aby sme mali lepší kontrast.

A toto je posledný záber 3 minúty pred zákrytom... Boli sme smutní, no aspoň niečo...
(Skywatcher 250p / ASI178MC / 156 frames s expozičnou dobou 0.8 ms spracované v PIPP a Siril)

Dva obrázky od R. Takácsa z Rim. Soboty, hneď začiatkom zákrytu a trakmer "posledné svetlo"
(RC 150/2250, 10:05:29 UT a 10:06:26, BresserCamAstro, exp.7,8 ms)

P. Vígh z Rim. Soboty má rád svoj NIKON COOLPIX P1000 a tu sú jeho dva obrázky s ohniskom 862 a 540 mm

Ch. Nagy na pozorovanie použil refraktor, ktorým sa vo hvezdárni v Rimavskej Sobote pravidelne snímkovali slnečné škvrny (R 160/2450+2x telekonvertor)

Tomáš Maruška z Bratislavy: "Stále zamračené, no vydržal som až do konca a pár sekúnd pred výstupom konečne odišli nízke oblaky spred Mesiaca. Fotka je cez cirry po úplnom východe spoza Mesiaca.

Z okolia Ždiaru urobil, napriek nie celkom ideálnym podmienkamm túto skvelú postupku Petr Horálek.
(interval 4 min, teleobjektív s konvertorom 1,4x - výsledné ohnisko 1,5 m)
© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.