Hvězdáři sobě

| aktuality

Ždánická hvezdáreň a planetárium Oldřicha Kotíka je známa svojimi astronomickými, no aj neastronomickými aktivitami. Množstvo invenčných podujatí je, resp. by mohlo byť, inšpiráciou aj pre ďalšie astronomické zariadenia. Spolupráca SZA s hvezdárňou a jej vedúcim Ing. Karlem Trutnovským je skvelá a tak bolo akousi samozrejmosťou, že sme prijali pozvanie aj na jarný koncert tria Komorní dechové harmonie Brno (prof. Z. Mikulášek - klarinet, doc. J. Strmiska - klarinet a N. Khemlová – fagot, ktorý sa uskutočnil 9. marca 2024. Podrobnejšie o koncerte je v článku „Hvězdáři sobě podruhé“.

Stredná a staršia generácia hvezdárov pozná Ždánickú hvezdáreň, ktorá bola založená ešte v roku 1965 predovšetkým z jej odborných aktivít, veď tu pôsobil aj náš priateľ Jindŕich Šilhán. Pohnutá história hvezdárne by bola na samostatný príspevok, bolo obdobie, keď chátrala... Povstala však z popola ako bájny Fénix a v roku 2019 bola znovu po rekonštrukcii slávnostne otvorená.

Naša malá „delegácia“ zo Slovenska bola, zvlášť pre Z. Mikuláška, milým prekvapením, veď som Zdenkom sme sa nevideli niekoľko rokov, no poznáme sa už z prvej polovice minulého storočia. Prednášková sála sa zaplnila,  a po privítaní mal úvodné slovo, šarmom jemu vlastným, Z. Mikulášek. Koncert venoval aj nedávno zosnulým kolegom a priateľom (dr. Kohoutek, prof. Bičák, manželia Plškoví a prof. Černohorský). Po skvelom koncerte viacerí poslucháči Z. Mikuláška „zajali“ a diskutovali nielen o hudbe. My sme si pozreli vynovenú hvezdáreň s dvoma kupolami, planetáriom ale aj priestormi, ktoré len čakajú na rekonštrukciu.

Mimoriadne spomienky však v nás ostanú na rozhovory so Z. Mikuláškom, na spomienky z celoštátnych expedícií či stelárne semináre. V uvoľnenej atmosfére nemohli chýbať ani legendárne meteorárske pesničky. Tie prvé sú ešte z roku 1957... Zo Ždánic sme odchádzali až po polnoci, nabití energiou, inšpiráciou a spomienkami na krásny večer v kruhu priateľov.

P. Rapavý (+foto Jakub a Miloš Obert)

 

Úvodné slovo prof. Mikuláška

Komorní dechová harmonie

Časť nového interiéru hvezdárne

Keď si dvaja hudobníci (Z. Mikulášek - K. Trutnovský) rozumenú...

"A tadyhle to takto geniálne zapsal..."

Stretnutie priateľov po rokoch (P. Rapavý a Z. Mikulášek) dokumentuje skvelú atlosféru

Nuž a došlo aj na  KŇUBOL "astronomický folklór", pesničky z legendárnych expedícií. Na jednej z nich (PORADEX 1973) je aj text: "Z dvoumetru se nese, řev co polem třese, Jura s Mikem pějí do mraků". Pozn. dr. Grygar a dr. Mikulášek

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.