aktuálne na oblohe

aktuálne na oblohe

Na tomto mieste sa nachádzajú články o aktuálnych javoch na oblohe. Články sú zoradené od najnovších po najstaršie.


Jarný astronomický deň v Poloninách

Prvý astronomický deň v Parku tmavej oblohy Poloniny sa uskutoční v piatok 9. mája 2014 na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle a v obci Ulič - pri rybníku, kde sú Dvere do Polonín. Čaká na vás zaujímavý program v Uliči aj na Kolonickom sedle.

Pokračovať v čítaní

Európske solárne dni - zapojte sa!

Po úspešných Európskych solárnych dňoch (ESD) v rokoch 2011 – 2013 budú ESD organizované aj v tomto roku od 1. do 18. mája. Hlavným organizátorom na Slovensku je Slovak RE Agency (Slovenská agentúra pre obnoviteľné zdroje energie) a aj tohto roku je partnerom náš Slovenský zväz astronómov. Niečo z predchádzajúcich ročníkov, ako možná inšpirácia: 1, 2, 3. Všetky potrebné informácie nájdete na stránke solarnedni.sk. 

Pokračovať v čítaní

Trojica jasných planét nad obzorom

Príjemne teplé aprílové počasie praje aj pozorovaniu nočnej oblohy. Noci sa síce očividne skracujú, na kúzle pozorovateľského času stráveného pod jarnými súhvezdiami to však nijako neuberá. Len nedávno skončilo obdobie vhodné na prehliadku všetkých objektov Messierovho katalógu počas jednej noci a už nám obloha ponúka ďalšiu zo svojich lahôdok. Okolo polnoci môžeme pohodlne pozorovať nad obzorom hneď tri jasné planéty viditeľné zo Zeme aj voľným okom - Jupiter, Mars a Saturn. Ak nepozorujete oblohu pravidelne a možno premýšľate o návšteve hvezdárne alebo len plánujete stráviť čas so svojím ďalekohľadom...

Pokračovať v čítaní

Mimoriadny 15. február 2014

Sobota 15. február 2014 je, nielen pre širšiu, astronomickú verejnosť dňom významným, predovšetkým výročiami. Necelú hodinu po polnoci (00:53 SEČ) bude Mesiac v splne.Merkúr je v dolnej konjunkcii (21:19 SEČ)Na Marse je letný slnovrat (04:31 SEČ)  Pred 60. rokmi (1954) sa narodil náš kolega a priateľ Peter Zimnikoval z Hvezdárne v Banskej Bystrici. U nás snáď niet astronóma, ktorý by Petra nepoznal, veď astronómii sa venuje už od školských čias. Je autorom množstva článkov v popularizačných, no aj odborných časopisoch, zborníkoch či ročenkách. Jeho záber je široký, no vždy „ide na koreň veci“...

Pokračovať v čítaní

Výbuch supernovy v galaxii M 82

    Po výbuchu letnej supernovy v galaxii M 74, môžeme už pár dní pozorovať aj prostredníctvom amatérskych prístrojov výbuch relatívne jasnej supernovy aj v galaxii M 82. Viac informácii sa doziete v tomto článku.

Pokračovať v čítaní

Kométa C/2012 S1 (ISON)

Zvíťazil pesimistický scenár vývoja pozorovateľnosti kométy. Jadro kométy sa pri prechode perihéliom rozpadlo a v pôvodnej dráhe kométy sa ďalej pohybuje oblak materiálu, ktorý je jedinečným zdrojom záujmu astronómov. Očakávané pozorovanie kométy voľným okom, však po včerajších udalostiach nebude v nasledujúcich dňoch s najväčšou pravdepodobnosťou možné.

Pokračovať v čítaní

Dvere do Polonín

Poloniny sú čarovným kútom Slovenska. Len pred týždňom tu boli otvorené Dvere do Polonín, nový úspešný projekt. Viac informácií je v článku tu. (ODKAZ SMERUJE NA STARÝ WEB)

Pokračovať v čítaní

Noc vedcov v BOTO

Na Slovensku sa Noc výskumníkov konala 27. septembra 2013 už po siedmykrát. Tohto roku sa konala v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline a Tatranskej Lomnici.

Pokračovať v čítaní

Ako sme hľadali meteorit

Nápis o hľadaní meteoritu nie je úplne správny, presnejšie by malo byť, že sme sa vybrali pozrieť si miesto, kde meteorit dopadol. Nuž a bol to poriadny meteorit. V roku 1866 to bol najväčší kamenný meteorit na svete... Viac o celkom veselom hľadaní sa dočítate tu. (ODKAZ SMERUJE NA STARÝ WEB)  

Pokračovať v čítaní

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.